abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.7. 21:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.7. 14:22 | IT novinky

    Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    23.7. 12:22 | IT novinky

    Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    23.7. 04:33 | IT novinky

    Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    22.7. 20:00 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (28%)
     (25%)
     (6%)
     (5%)
     (5%)
     (2%)
     (3%)
     (28%)
    Celkem 120 hlasů
     Komentářů: 15, poslední včera 15:10
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    10.8.2011 15:40 Matěj Vaňátko | skóre: 19 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rada co nastudovat o designu sítí
    Tak ono je to celkem logický. Když se nad tím zamyslíš, tak je to jasný. MS stanice si generují furt nějaké broadcasty. Ať už jde o ARP nebo NetBIOS nebo cokoliv jinýho. A když je takováhle obří síť v 1 VLAN, je jasný, že tyhle informace dostávají všechna PC. Z toho plyne to, že každá ten broadcast musí zpracovat, což ji zabere určité množství strojového času. Např. z tohoto důvodu by měly být minimálně servery v separátní VLAN.

    Jednak z důvodu bezpečnosti (můžeš si nastavit, jaké služby se na ten server dostanou), tak z hlediska neotravování broadcastama. Z toho důvodu a z vlastní zkušenosti určitě tohle můžu jedině doporučit. Dělal jsem design sítě na jedné škole (4 patra, 120 PC, 10 tiskáren, pár serverů) a tam taky byla 1 VLAN. Když jsem to rozseparoval, odezvy na síti klesly a zvýšila se lehce i propustnost.

    Další, co dělení do VLAN přináší je to, že je ta síť lehčeji spravovatelná. Pokud třeba používáš nějakou proxy, můžeš na ní udělat 1 pravidlo pro celý subnet a nemusíš složitě vypisovat IP adresy koncových strojů, které se stejně dají změnit. To v subnetu nehrozí.

    Z toho tedy plynou defacto 4 základní výhody VLAN -> Přehlednost, redukce zátěže sítě, bezpečnost, jednoduchost správy sítě.

    Jinak, nejlepší je vzít si tužku a papír, kreslit, kreslit a kreslit. Klidně si i nahlas u toho říkej, kudy půjde nejvíc dat, jak bude fungovat IP protokol apod.. Pak nepotřebuješ žádnou spešl firmu, která si vezme 80-100 tis. jenom za návrh sítě. Chvíli ti to sice dá, ale navrhnout síť není tak těžký. Chce to jenom číst a když nevíš, tak se ptát ;-)

    Takové zkušenosti mám aspoň já, 20 letej absolventík (jak tu někdo hezky poznamenal :-) ), vlastník CCNA1 - 4, který má za sebou zatím jen 2 postavené a úspěšně fungující sítě ;-)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.