abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (27%)
     (13%)
     (7%)
     (0%)
     (0%)
     (7%)
     (0%)
     (47%)
    Celkem 15 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    19.10.2003 10:44 Vit Baloun | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše SW pro psaní vąemi deseti
    prokristapána: všemA deseti, vy barbaři, to máte prsty umělý nebo mrtvý??? Jinak já se naučil všema deseti na střední škole povinně, teď mi to píše nějakých 360 znaků za minutu. Jak toho docílit? V první řadě potřebujete českou učebnici pro psaní na stroji, protože prstoklad je už vymyšlenej dobře, není třeba objevovat objevené. Alespoň je dobré pro začátek vědět, že přeřaďovače (shifty) se používají křížem (když jedna ruka píše, druhá drží malíčkem shift). Taky je otázka, k čemu to člověk potřebuje: když to máte na opisování textu (což asi není váš případ), tak z tištěné předlohy do OOO nebo něčeho takového, samozřejmě i s kontrolou pravopisu, abyste věděli, kde jste to pokopali. Pokud chcete psát z hlavy, tak nejlepším způsobem je psát podle diktátu. Doporučuju podle mluveného slova z počítače. Cimrmani třeba jsou výborní, ale záleží na vkusu. No a pak jen koukáte na obrazovku, co vám to tam naskakuje - to máte hned kontrolu nad každou chybou. Na prsty se smíte podívat, jen když nevíte. Jde to ztuha, ale u téhle činnosti netřeba talentu, aby se člověk dostal pod 400 úhozů za minutu. Záleží jen na drilu. Pokud pak chcete zvyšovat, potřebujete opravdu dobrou klávesnici a trochu talentu. Můj spolužák objížděl soutěže, protože - blázen - psal 580 ú/m.

    Pokud se chcete naučit psát, nepotřebujete ani linux, ani windows, dokonce ani počítač. Protože tuhle věc je třeba se nadřít. Jeden můj známej v téhle souvislosti moc chválil VIM. Vim totiž umí rozdělit obrazovku a jde překonfigurovat tak, aby roloval s jedním textem, zatímco druhej přibývá. Užitečný pro překlady. A pro lidi, co se učej psát. Jenže ten známej se někam vypařil a na maily nereaguje (už rok), nevíte jak se Vim nastaví, aby to uměl? Rozdělení obrazovky pomocí :split je jasný, ale jak docílit, aby rolovala? nevíte?

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.