abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 583 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    19.10.2003 10:44 Vit Baloun | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše SW pro psaní vąemi deseti
    prokristapána: všemA deseti, vy barbaři, to máte prsty umělý nebo mrtvý??? Jinak já se naučil všema deseti na střední škole povinně, teď mi to píše nějakých 360 znaků za minutu. Jak toho docílit? V první řadě potřebujete českou učebnici pro psaní na stroji, protože prstoklad je už vymyšlenej dobře, není třeba objevovat objevené. Alespoň je dobré pro začátek vědět, že přeřaďovače (shifty) se používají křížem (když jedna ruka píše, druhá drží malíčkem shift). Taky je otázka, k čemu to člověk potřebuje: když to máte na opisování textu (což asi není váš případ), tak z tištěné předlohy do OOO nebo něčeho takového, samozřejmě i s kontrolou pravopisu, abyste věděli, kde jste to pokopali. Pokud chcete psát z hlavy, tak nejlepším způsobem je psát podle diktátu. Doporučuju podle mluveného slova z počítače. Cimrmani třeba jsou výborní, ale záleží na vkusu. No a pak jen koukáte na obrazovku, co vám to tam naskakuje - to máte hned kontrolu nad každou chybou. Na prsty se smíte podívat, jen když nevíte. Jde to ztuha, ale u téhle činnosti netřeba talentu, aby se člověk dostal pod 400 úhozů za minutu. Záleží jen na drilu. Pokud pak chcete zvyšovat, potřebujete opravdu dobrou klávesnici a trochu talentu. Můj spolužák objížděl soutěže, protože - blázen - psal 580 ú/m.

    Pokud se chcete naučit psát, nepotřebujete ani linux, ani windows, dokonce ani počítač. Protože tuhle věc je třeba se nadřít. Jeden můj známej v téhle souvislosti moc chválil VIM. Vim totiž umí rozdělit obrazovku a jde překonfigurovat tak, aby roloval s jedním textem, zatímco druhej přibývá. Užitečný pro překlady. A pro lidi, co se učej psát. Jenže ten známej se někam vypařil a na maily nereaguje (už rok), nevíte jak se Vim nastaví, aby to uměl? Rozdělení obrazovky pomocí :split je jasný, ale jak docílit, aby rolovala? nevíte?

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.