abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (23%)
     (18%)
     (5%)
     (5%)
     (0%)
     (9%)
     (0%)
     (41%)
    Celkem 22 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    30.9.2011 00:06 Jooky (inactive) | skóre: 39 | blog: Jooky | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OOM killer: zamrznutí
    Treba sa na to pozerat trosku komplexnejsie. V provom rade OOM Kiler je uz posledne stadium a velmi zle. Spravne navrhnuty produkcny system by sa k tomu nemal nikdy dostat. Jednak nedostatok pamate je zly "sizing", alebo nedostatocne otestovana app. Dalsia vec je, ze nie je garancia co bude zabite. Zo skusenosti mozem povedat, ze takmer vzdy to schyta aj ina app. Ak je to prave DB s velkym, ale staticky alokovanym priestorom, tak potom to uz je jedno ... server je zrely na reboot a kontrolu integrity ... ale k veci

    Ako som povedal OOM Kiler je az posledne stadium. Ked si zoberieme ako priklad vas server s 8GB ram, tak celkom dost miesta urcite ostane na buffer a cache. Pocas behu systemu sa tam dostane dost vela dat a za beznych okolnosti v cache moze byt aj niekolko 100MB stranok, ktore si vyzaduju zapis na disk.

    V momente, ked sa na takom systeme "kusne" applikacia vo "for (::) malloc();", tak zacina prve stadium. Vsetky data, ktore nie su "aktualne" potrebne sa zacnu vytlacat z pamate. Kernel zacne redukovat cache. Algoritmus na spravu cache najprv zacne vyhadzovat najmenej potrebne stranky a s rastucou potrebou pamate zacne agresivnejsie "upratovat". V istom momente spotrebovava znacnu cast cpu vykonu a snazi sa zapisat "dirty" stranky na disk. Sucastne s "upratovanim" sa beziace applikacie dozaduju svojich dat a "natahuju" si data s5 do cache v pamati. Cim je menej volnej pamate, tym je pravdepodobnejsie, ze kod/data nie je v pamati a je ho potrebne nacitat z disku. Priebezne ako zacina byt zaplnenie pamate kriticke, zacinaju "zlyhavat" algoritmy na predcitanie a spravu pamate. Nie pre problem v navrhu, ale problem s nedostatkom volnej pamate. Alokovanu cast pamate "programom" nie je mozne uvolnit a miesto na cache zufalo klesa. V tomto momente uz neostava nic ine ako disku zurivo blikat a nacitavat kazdy kusok kodu pre "beziace" aplikacie z disku. Toto je presne moment, kedy prestava system odpovedat v rozumnom case a disk sa ide zblaznit, ale stale este neprichadza na scenu OOM Kiler.

    V momente, ked uz nie je co uvolnit (ziadne cache a buffer v pamati) prichadza OOM Kiler. Podla istych internych pravidiel vyberie jeden, alebo niekolko procesov. Tym da riadne "po hlave" a system uvolni ich pamat. Uvolnenie pamate je velmi rychle (pre istotu si mozte skontrolovat logy kernelu), ale kedze system uz pred nastupom OOM Kileru neodpovedal, tak tazko urcit moment kedy "upratal". Dalsia vec je, ze s prazdnou cache system musi znova natahat mnozstvo "stranok" z disku aby mohol pokracovat s vykonavanim kodu aplikacii. Ak mate moznost sledovat kernel logy napr. cez seriovu linku a zaujima vas to, tak to porucujem skusit :) ... tak isto pohladat stranky na webe spominajuce zazracne anglicke slovicko "Thrashing".

    Ak by sme k tomu vsetkemu, co som hore napisal pridali este aj swap. Tak pocas "upratovania" sa system snazi dostat co sa da do swapu a tym sa cely proces spomali.

    Cital som ten bug report, co ste pridali ako linku. Osobne si myslim, ze by sa mal zavriet ako "won't fix". Uz z principu je zle ak dojde pamat a su na to ine prostriedky ako predchadzat takemu stavu, alebo ho riesit. OOM Kiler je az posledna zachrana, no maximalne tak na "Desktop" stroje. Na servri je lepsie spravit dump pamate a analyzovat co sa stalo, ako bezhlavo zabijat co tam bezi. Ked zakuliluje spolu s povodcom problemu aj backend nejakej sluzby, alebo databazy, tak potom je to uz aj tak jedno. System sa sice zotavil, ale sluzby nie.

    pre zaujimavost doporucujem pozriet aj
    # sysctl -a | grep -F vm.
    # sysctl -a | grep -F oom
    
    Cela tato tema, je na viac ako len odpoved v diskusii. Ak je este nieco stale nejasne, tak v priebehu dalsich dni sa isto budem pozerat sem do diskusie :o) Staci sa spytat ...

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.