abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 598 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    3.5.2012 15:59 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo vs. Debian
    Používám debian v práci, gentoo řadu let na desktopu (i pracovním).
    1. Variace na etc-update je v dpkg zabudovaná. Má ale dvě "úžasné" vlastnosti: za prvé je součástí procesu instalace, takže dokud nevyřešíš konflikty, je balíček v nedoinstalovaném stavu. Je to možné nějak odložit ale je to celé takové neobratné. Za druhé, dpkg se snaží nějakou logikou uhádnout že se nic nezměnilo a neptat se. Většinou uhádne správně a ušetří ti čas. Občas ne :-(
    2. Stabilita debianu je úžasná, ale za cenu zastaralosti. Pamatuji si třeba jak jsme kdysi v práci hackovali okolo chyby v pythoní mysql knihovně. Když mi začalo být divné že v gentoo se to neprojevuje, zjistil jsem že je v upstreamu přes rok opravená. Grrr…
    3. Závislostní peklo může nastat nejspíš tak když začneš do stable tahat balíky z testingu. Ale není to zdaleka tak zlé jak třeba legendární upgrady libpng při kterých revdep-rebuild otočí půl systému :-)
    4. Nevím co myslíš maskováním, k vynucení specifické verze slouží pinování. Vzhledem k modelu "release jednou za geologický věk" víc snad ani není třeba :-/ Maskovaný ~arch v gentoo == testing a unstable repozitář v debianu.
    5. S aktualizacemi je na tom debian právě opačně než gentoo – je to zemětřesení ale je to jednou odbytý a máš na pár let pokoj. Problém s aktualizacemi je spíš ten že nejsou, když máš třeba tu drzost chtít nezkamenělou mysql a python s opravenými rok starými chybami, musíš sáhnout do unstable/testing a to už je kapku odrb. Ale nic s čím by si kentusák neporadil :-)
    6. contrib a nonfree repozitáře.
    Rada navíc jako bonus: pokud jsi jako správný kentusák zvyklý nemít v systému miliony kravin:
    echo 'APT::Install-Recommends "0";' >> /etc/apt/apt.conf.d/50-odmagoreni
    echo 'APT::Install-Suggests "0";' >> /etc/apt/apt.conf.d/50-odmagoreni
    
    …čímž se množství zbytečností sníží z úrovně "čiré šílenství" přibližně na "zlý sen" (měřeno kentusáckým metrem samozřejmě, na poměry binárních distribucí je debian minimalistický).

    Další věc která mě osobně málem položila – dpkg ani apt neumí zobrazit žádnou variantu stromu závislostí. Když mi třeba instalace nějaké neviné řádkové utility začala tahat do systému imap server, bylo k nalezení pachatele nutné ručně procházet závislosti, závislosti závislostí, závislosti závislostí závislostí… et cetera, ručně. Podle kolegů v debianu kovaných žadná lepší možnost není. Podle mě je to na hlavu :-)

    Kdybych si jako skalní kentusák musel vybrat binární distro, byl by to Arch. Balíčkovací systém má rozumný, initskripty průhledné, nesnaží se být chytřejší než root sám a hlavně je založený na rolling updates stejně jako gentoo.
    "2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.