abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 21:00 | Komunita

    Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2024 konané od 13. do 15. června v Brně.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 16:44 | Nová verze

    Nedávno představená služba Raspberry Pi Connect pro vzdálený přístup k Raspberry Pi z webového prohlížeče nově podporuje všechny Raspberry Pi a umožňuje povolit pouze vzdálený shell (Connect Lite). Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 12:30 | IT novinky

    Seznam dělá každé úterý odstávku svého datacentra a simuluje tak správnost jejich HA řešení. Dnes se ovšem něco pokazilo a má kompletní výpadek. Nejdou webové služby, mapy apod. Kdo by rád věděl něco více o tom, na čem Seznam běží, tak nelze nepřipomenout LinuxDays 2023: Podvozek Seznamu - od cloudu až po Datacentrum (Michal Toužín, Miroslav Bezdička).

    Max | Komentářů: 9
    dnes 12:00 | Komunita

    Na stránkách konference Den IPv6 2024, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace a videozáznamy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | IT novinky

    Kyberkriminální skupina LockBit se prý nabourala do Federálního rezervního systému (FED) [Security Affairs].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 04:55 | IT novinky

    Zakladatel WikiLeaks Julian Assange je na svobodě (𝕏, 𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:11 | Upozornění

    V neděli 30. června skončí (EOL) podpora CentOS Linux 7.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 10:44 | Zajímavý článek

    David Tschumperlé a Garry Osgood v obšírném článku se spoustou náhledů shrnují vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.6. 13:22 | IT novinky

    Andrew S. Tanenbaum byl oceněn 2023 ACM Software System Award (Wikipedie) za operační systém MINIX.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.6. 10:22 | Komunita

    Celkový počet stažení aplikací z Flathubu překročil 2 miliardy. Aktuální Statistiky Flathubu: Celkový počet stažení 2 002 793 783. Celkem desktopových aplikací 2 636.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    20.5.2012 15:11 mapim | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vs FreeBSD
    Ahoj,

    1) FreeBSD je kompletni operacni system - Linux je jen kernel. Hodilo by se tedy srovnavat treba nekterou z distribuci Debian, ci Arch s FreeBSD, ne jen Linux.

    2) FreeBSD vyslo z BSD 4.3 Unixu (z BSD 4.1 vysel napr. SunOS, nebo AIX z BSD 4.2). Linux je samostatna Unix like vetev, ktera se pouze nechala inspirovat Unixem (tusim ze nejvic snad Minixem - nejsem si ale jist).

    3) Licence - BSD licence je jina - svobodnejsi nez licence GNU/GPL/LGPL. BSD kod se da zaimplementovat do ceho chcete bez omezeni.

    4) FreeBSD ma spoustu lepsich veci nez Linux a naopak to plati urcite take. Me napr. vice sedi firewally PF, IPFIREWALL ci IPFW nez iptables. FreeBSD bylo prvni se svym balickovacim systemem portu - tusim snad ani RPM jeste nebylo.

    5) FreeBSD umi resit Linux binarky, nebo binarky jinych Unixu - Linux tuto vlastnost nema.

    6) FreeBSD ma rc skripty zatimco vetsina Linux distribuci ma init (ktere navic za chvili prevalcuje systemd). Jen Arch Linux ma rc skripty (u Gentoo si nejsem jist zda taky).

    7) Instalalace balicku se provadi jinymi nastroji - je mozno uzit balickovaciho systemu: pkg_add nebo kompilace ze zdroju: ports system (/usr/ports). U Linuxu se to lisi od kazde distribuce.

    8) FreeBSD ma jedinecny system kontejneru Jails - mozno prirovnat s Linux chrootem.

    9) V Linuxu je jiste vetsi podpora pro Adobe Flash, nebo ovladace na tiskarny, atd. Linux je celkove rozsirenejsi nez FreeBSD.

    Ma jiny file system - UFS nebo ZFS. A tak se da pokracovat dlouho. Kadzdy system ma sve pro a proti. Mnoho lidi si stezuje na spatne psany kod v Linux a vyzdvihuje cistotu FreeBSD ze strany FreeBSD hackeru.

    FreeBSD pouzivam jak na svem desktopu, notebooku, tak i na serverech. Je-li vsak treba specifickych veci jako je IBM WebSphere, Oracle Weblogic, Oracle DB, tak na tomto poli FreeBSD nemuze konkurovat. Co se tyce virtualizace pod FreeBSD jako host, lze vyuzit Linux KVM nebo VirtualBox. VMware nee. A pro Xen je mozne vyuzit projekt NetBSD ktery podporu Xenu ma - tusim, ze OpenBSD umi take nejakou verzi Xenu.

    Konecne je to FreeBSD handbook ktery me pred 10 lety zavedl k FreeBSD kdy Linux mel (a stale ma) neaktualni manualove stranky a na webu roztristene kuse informace - kdezto FBSD tehda melo dokumentaci zvladnutou na 1/1* 2x podrtrzena.

    http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/articles/explaining-bsd/comparing-bsd-and-linux.html

    http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/articles/linux-users/article.html

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.