abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    1.6.2012 19:25 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: uchovavanie textovych suborov v databaze
    Jestli te to opravdu zajima a nechces se jen utvrdit v iluzi ze php a mysql jsou pupkem sveta tak to jeste trochu rozvedu…

    Ja tady soubory v blobech mam a zadny problem s tim neni. Sahli jsme k tomu proto, ze jsou ty soubory navazane na tabulku uzivatelu v existujici aplikaci a admini mohou vyuzit hotove reseni replikace a zalohovani. OTOH jsem taky prepisoval jeden nastroj z milion radkove databaze na mmapovany barel, kteryzto byl o par radu rychlejsi.
    1. Korektne a konzistentne odzalohovat DB neni uplne trivialni.
    2. Uzly v hierarchii nemusi byt stejne. Muzu napriklad rozdelit data do adresaru podle casu a ty nejnovejsi namountit na treba na rychlejsi ssd disk. Nebo naopak stare odsouvat na komprimovany filesystem. Vynucena homogenita databaze je sice dobra pro integritu dat, ale straslive omezuje flexibilitu.
    3. Cilovy fileystem muze byt sitovy, diskove pole nebo cokoliv jineho z desitek ruzne exotickych a uzitecnych veci ktere jsou v kernelu. A i obycejny fileystem jde ruzne ladit. SQL server muzes samozrejme taky ruzne nastavovat, ale behat vice instanci sql je celkem slozite samo o sobe. Naopak kombinovat filesystemy je bezne do te miry ze treba linux s jedinym fs ani poradne nenabootujes.
    4. Ridke soubory, sym/hard linky, rozsirene atributy, casove znacky, zamky…
    5. Vykon. Fakt. Ne ze by sql serverny byly nevykonne, ale jsou optimalizovane uplne jinym smerem – na prohledavani velkych dat, nikoliv na jejich ukladani. Napriklad ve tvem pripade sql server muze najit zadany blob podle indexu velice rychle, ale precteni jeho obsahu zahrnuje nekolikere kopirovani po pameti nebo dokonce prenos po socketu. To jsou operace ktere tvurcum filesystemu vhaneji slzy do oci :-) Znovu zduraznuji ze to neni chyba - databaze jsou proste optimalizovane na hledani jehly v kupe sena, filesystemy na zonglovani s katedralami. Oboji dost dobre nelze, takze BLOB ti sice umozni schovat do kupy sena i tu katedralu, ale zpusob jakym s ni sql server zachazi moc nezmeni.
    6. Filesystemy jsou obecne univerzalnejsi – spoustu veci je relativne slozitejsi nastavit ale vysledek je z pohledu aplikace transparentni. Naopak v sql je nemalo veci jednodussi rozbehnout (sharding, replikace…) ale vysledkem je tanec po rozbitem skle – musis davat pozor na kazdem kroku.
    7. S tim je spojena robustnost obecne – databaze maji tendence rvat vsechno do jednoho obrovskeho barelu ktery se cely najednou posere. Nejde ani tak o to ze by nesel opravit, ale dokud neni vsechno koser databaze je v hajzlu i kdyby byl spatne jediny blok v jedinem indexu. Filesystem neni tak haklivy.
    8. Vubec delat v databazi vetsi zmeny za behu je docela problem. Krajni pripady se daji resit postupnym prehazovanim mastera a updatem odpojenych replik ale to je strasliva drbarna. Pokud si umis pohlidat integritu, na filesystemu se da spachat prakticky cokoliv nejakym tim kopirovanim, symlinkovanim apod. primo pod rukama aplikaci aniz by neco poznaly. Zrovna nedavno jsem mel tu cest s alterem zive tabule o ctvrt miliarde radku a veru to neni nic co bych si chtel zopakovat :-(
    9. Jemnejsi rizeni pristupu nez je mozne v databazi.
    10. A pro me nejdulezitejsi bod – nastroje pro praci s databazi jsou oproti nejhloupejsimu shellu a unixu na urovni doby kamenny. Leccos by mel napovedet samotny fakt ze preklopeni ze mnou popsaneho schematu do databaze podle tveho gusta by se dalo napsat na jeden radek v shellu…
    Pro databaze by se dal najit stejne dlouhy seznam jinych vyhod ale to si necham na priste. Vim ze pro tvou vec to neni vsechno relevantni, ale rad bych rozbil mytus menecenosti filesystemu jako celek.

    (samozrejme nepocitam primitivni systemy jako windows ktere maji pro pevne disky jediny filesystem :-)
    "2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.