abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    5.6.2012 13:42 l0gik | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: uchovavanie textovych suborov v databaze
    Filip tady hájil FS, že tam je spousta standardních nástrojů a že se o ně zbytečně připravuju. Tak ukazuju, že z té spousty nástrojů je většina, a to ještě těch standardně užívaných, použít nelze.

    Ano, open má flag. Jenže běžně používané funkce na vstup/výstup není open, což je nízkoúrovňová operace, ale fopen. S open nemáš bufferování, parsování vstupu/výstupu atd. atd. Proto většina lidí používá fopen a open použije pouze když musí.
    Právě to, že se atomické operace dělají ve FS jinak než standardní operace je ten problém, který na FS řešení kritizuju, neboť vede k riziku chyby.

    Máš pravdu, že běžně používané dotazy v tomto případě: tzn. přidání nového záznamu tak, aby nekolidoval klíč záznamu, jde napsat i v db tak, aby nastala race condition. Narozdíl od FS ale:
    1) standardní způsob jak se to dělá bezpečný je, tady člověk musí přemýšlet, aby udělat insert nebezpečný, standardně jsou operace atomické a vkládané záznamy unikátní. Ve FS je to naopak: tam člověk musí explicitně ošetřit atomicitu či unikátnost, aby to fungovalo správně
    2) i když to člověk udělá nebezpečně, je zvykem klíč označit jako klíč, tzn. chyba neskončí tichým přepsáním dat, ale zařve. Ve FS, když to člověk zvoře, tak na chybu třeba nikdy nepřijde.

    Navíc to Tvé řešení je špatně. Co když Ti ten skript v půlce spadne? Zůstane Ti tam soubor se špatnými daty, a ty ani nebudeš vědět, kterej to vlastně soubor je. Správně je to nejprve nasypat do tempsouboru a ten pak atomicky přesunout. To jsou přesně ty špeky, které ve FS jsou a na které nemusí člověk přijít.

    Já furt nevím, proč mi vkládáš do úst, že tvrdím, že nemám páru, jak to udělat nad FS. Těch způsobů je spousta: ať jednodušších, kdy si data zaplevelíš pidem, po složitější, kdy se pokoušíš ve smyčce najít volné jméno souboru. Co tvrdím je, že first choice a zároveň nejjednodušší možnost (cp zdroj `$date`) je chybná a proto toto řešení je méně odolné proti chybě programátora.
    A jak vidno, i second choice je chybná. Takže jsi jen potvrdil, že FS přístup je méně odolný proti chybám a vyžaduje víc než 5 buněk pro to, aby to programátor napsal dobře. A zapojení té 6 buňky stojí programátora i čas.

    No a nakonec, já netvrdím, že vše ve FS je složitější - opět polemizuješ se svým fantómem. Ano, poté, co přijdeš na race condition a "zaplevelíš" :-) jméno souboru pidem, a opravíš chybu s atomicitou, tak je furt složitost +- srovnatelná (ovšem nikoli mentální, vymyslet to správně je těžší). Jednodušší i na napsání je vše okolo, tzn. ukládání dalších metadat či práce s nimi, fulltext, indexace dle data (vyhledání událostí od ... do data atd...).

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.