abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 551 hlasů
     Komentářů: 26, poslední dnes 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    28.6.2012 09:24 mluno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čítanie úrovne na RxD na sér. porte...
    Já osobně jsem tento problém řešil před časem. Přímé ovládání linek portu ale nedoporučuju. Měl jsem zařízení, které takto kdysi komunikovalo (RXD ale nevyužívalo), ale 10 let leželo ladem a když jsem ho chtěl rozchodit, narážel jsem na mnohé problémy. Snad jsem i našel knihovny, kde je toto vyřešené. Číst RxD žřejmě nejde, nebo jsem na to nepřišel, ostatní linky je možné ovládat a číst ve všech rozumných systémech (protože se někdy používají pro handshake). I s tím nastavením breaku jsem měl problém, zatimco příkazy typu set_DCD a get_CTS jsem objevil, s tim brejkem to bylo nějaké složitější. Rozuzlení přišlo samo, v tu dobu jsem si začal hrát s atmely. Kromě jiného obsahují na čipu jeden nebo více sériových portů. A tak jsem pro komunikaci svého zařízení použil normální sériový protokol (mě stačilo 9600Bd, ale lze daleko víc). Cena atmelu je 50-100 korun. Použil jsem ATtiny2313, který se akorát vešel do volného místa na destičce. Psaní programu v AVR studiu (na stránkách atmelu), které obsahuje i emulátor (já v něm objevil několik chyb, ale ty se týkaly timerů, sériová linka je snad ok). Programování přes SPI pomocí ponny prog (programátor obsahuje jen hradla, emulaci SPI dělá ponny prog). Nevím čemu říkáte poměrně rychlá smyčka (pro mě je to třeba 50 mikrosekund), na milisekundy bych si se sériovým portem netroufnul, desítky možná ale stovky milisekund by měly bejt OK. Výhodou tohoto řešení je, že vystačíte s obyčejným sériovým přenosem, který poměrně snadno implementujete napříč operačními systémy (a nemusíte šašit s BA, stačí číslo/označení portu a instrukce pro příjem a odeslání znaku + nějaký init a close), a taky to že to jde i přes USB adaptér a vůbec i pod nepřátelskými systémy jako windows. Kromě toho by část smyčky mohla být v tom atmelu, tam nejsou problém ani mikrosekundy (při 10MHz je jedna instrukce na 0.1-0.4us). Je daleko jednodušší posílat na port písmenka, než nastavovat linky portu. Totéž by šlo asi i jakýmkoliv jiným mikrořadičem, ale s PICy ani ostatními nemám zkušenost (podle příznivců piců jsou atmely na nic, ale nevim, já si skoro totéž myslim o picech). Můžu Vám případně poskytnout svůj program pro ATtiny2313, kde je udělaná obsluha přerušení od příjmu znaku, což by Vám ušetřilo tak dva dny pročítání manuálů a experimentování.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.