abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (17%)
     (33%)
     (17%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (33%)
    Celkem 6 hlasů
     Komentářů: 1, poslední dnes 13:41
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    23.8.2012 16:25 Radek Hladik | skóre: 20
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 17, systemd a SysV init skripty
    Odpovědi na obojí do jednoho příspěvku:
    protože Fedora pořád nedokáže správně poznat, že síť nemá shazovat...
    To by mě docela zajímalo, za jakých okolností Fedora shazuje síť bez žádosti uživatele.
    A to, že při shutdown zavolá iscsi stop mezi jedněmi z prvních, je už naprostá katastrofa, protože to je poslední, co udělá, pokud má na iSCSI root... :-)
    Já bych to asi hlásil do bugzilly. Do redhatí, abych nemusel moc řešit jestli je to problém systemd nebo unity té služby, oni už si to nějak přehodí.
    Ono to spolu souvisí. Pokud je root na iSCSI nebo něčem, co potřebuje síť, tak by shození sítě nemělo k tomu potřebné věci shodit. Postupně s tím bojuju už od cca Fedory 8, psal jsem to do bugzily (ikdyž už nemůžu ty bugy najít), ale nějak tak od cca fedory 12-13 s tím nebyl problém.

    Problém je v tom, že cca ve fedoře 7 mělo mkinitrd sice detekci, zda root nepotřebuje iSCSI, ale nebylo to rekurzivní. Takže pokud boot byl přímo na iSCSI, tak ok, ale pokud byl na raidu, kde bylo iSCSI, tak už ne. Ale to šlo jen dělání ramdisku, takže člověk holt musel po každém upgradu kernelu přegenerovat ramdisk s parametry, aby se zahrnulo iSCSI. Už zhruba někdy od té 7-8 to dělalo to, že ve cvhíli, kdy se rozjelo iscsi, tak to vyplo shození síťovek při network stop. A ta detekce se dala obejít přidáním _netdev nebo _rnetdev do fstabu. Pak přišel dracut, který v tom nadělal vcelku pořádek a pokud se přegeneruje ramdisk, aby měl iSCSI a síť, tak je to všecko otázka parametrů kernelu a pak jen je potřeba, aby tu síť nikdo neshodil. Původní rc sckript netowkr to už měl docela vymakané, ale teď je jak iscsi tak network spouštěnej jen přes "kompatibiltu s InitV", takže se spouští jako poslední, resp. první. Nevím, jestli to hlásit do bugzily, zda je network ještě pořád podporovaný nebo ne, stejně tak nevím, zda pro iscsi neexistuje nějaká novější varianta...

    To bylo celé, co jsem měl na mysli, tedy to, že fedora neshazuje síť bez přání uživatele, ale při shutdownu to shazuje v jiném pořadí, než jak by bylo podle aktuální konfigurace potřeba.
    Tak mně napadá, jak je v systemd vyřešeno to, že služba může mít různé závislosti podle toho, jaká je na serveru konfigurace?
    Jako že by byla různá struktura závislostí pro různé profily? To si nemyslím.
    No myslím to tak, že by se struktura závislostí měnila podle nějakých parametrů. Řekněme, že nastavím, aby se server autentizoval proti winbindu, pak je například rozumné (ikdyž ne nutné) mít závislost: sshd potřebuje winbind. Prostě a jednoduše to, že se závislostí mění podle aktuálního nastevení nečeho jiného na serveru. Ten remote root je taky dobrý příklad. Prostě pokud mám root připojený přes síť, tak najednou síť potřebuju shazovat mezi posledními. To že to ve skutečnosti síť neshodí je jen taková obezlička, sice funkční, ale ne moc čistá, třeba řekněme, že budu mít root nejen přes síť, ale přes IPSec. Pak mi nestačí, že síť zustane nahozená, kdyby nezůstal nahozený IKE. Což je další přiklad toho, že se IKE může shazovat jako jeden z prvních nebo naopak skooro až na konci, podle potřeby... Jako admin si to můžu nastavit, ale přijde mi, že to je věc, kterou by se systemd snaží řešit, tak mně zajímá, jak a jestli....
    $ find /lib/systemd/ | grep online
    Proto jsem psal, že jsem to nenašel v /etc/systemd, tedy že to není ani moje lokální unit, ani v nějakém wants nebo jako přímá závislost. Čímž pádem nemám přímočarý prostředek, jak to vypnout... Ale ani to pul minuty netimeoutuje, jen to napíše, dependency failed a jede dál....

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.