abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | IT novinky

    Před 25 lety, ve čtvrtek 29. dubna 1999, byla spuštěna služba "Úschovna".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 47
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 880 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    3.9.2012 15:30 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký programovací jazyk učit
    myšleno pro bežného uživatele
    Pro běžného uživatele doporučuju jazyk, kde každý řádek něco znamená a který je co nejméně spjat se znalostí hardware a ke kterému existuje slušný interaktivní interpret.

    Mně osobně napadá Python 3 (kvůli bordelu, co se naskládal v Pythonu 2). Použitejnost je všude kromě webových browserů. Nicméně, na webovém javascriptu se nic nenaučí, ztratíte příliš mnoho času řešením problémů s běhovým prostředím, nehledě na to, že většina věcí na webu lze bez javascriptu. A ty, co se bez JS neobejdou jsou na začátečníka příliš složité.

    Jo, kdyby se učili javascript jako obecný jazyk, tak by se to dalo. Ale to se v praxi vyskytuje spíš okrajově a lidi tomu nevěří.
    Starší kolega jim chce ukázat makra (12hodin) v excelu a pak s nimi tvořit prezentace a psát ve wordu. To se mi zdá málo. Jaký je váš názor?
    Python by je alespoň seznámil s příkazovou řádkou a se způsoby, jak dělat věci primitivně a jednoduše, což je dobré. Makra v excelu jsou docela overkill, na to, co se s tím dá rozumně dělat a není při tom vidět, že počítačový program je obyčejný soubor.

    Jinak kdo bude umět trochu Pythonu, může směřovat do mnohých českých firem, které ho používají na všechno možné.

    Učit psaní ve wordu je dost náročné, protože ti lidi se to naučí sami a špatně. Ten nástroj je celý špatně postavený (i když v novějších verzích se snažili), takže bych maximálně věnoval chvilku vysvětlení, co jsou to styly a jak se používají a praktické ukázce. Hodina, maximálně dvě.

    Prezentace? Podle mě ztráta času, ale hodina se tím zabít dá. Lidi by se měli především učit jak prezentovat, ne jak naplácat do slajdu skákající písmeka.

    Makra v tabulkách se občas hodí, ale spíš bych to viděl na ta nejjednodušší (suma nějakého sloupce apod), rozhodně bych se z nich nesnažil dělat programovací jazyk. Když budou chtít plácat programy do maker, naučí se to mimo školu.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.