abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 551 hlasů
     Komentářů: 26, poslední dnes 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    15.11.2012 09:26 tomfi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IPv6 a hodně adres na interface

    Netřeba se chytat každého slovíčka. Směrovací démon skutečně odlehčí administrátorům od správy směrovacích tabulek.

    Ano, pro zjednodušení směrovací protokoly mimo jiné jsou... snížení náročnosti na správu a automatická reakce na změny v síti... ale "automatizace" je trochu silné slovo (o tom se mluví v souvislosti třeba s SDN) ... to už bychom rovnou mohli říct, že Switch má nástroj pro "automaticaci správy" a tím je tabulka mac adres.
    Která může plnit svůj účel lépe než obrovská ARP cache s přímým dotazováním.
    jasně nebudeme chytat za slovo a v tichosti pomineme, že ARP cache u IPv6 není. ARP cache má jednu výhodu... schválně je rozdíl mezi vyhledáváním v tabulce (CAM např.) a v trie? Je rozdíl mezi aktualizací ARP cache a aktualizací trie?

    Nicméně jsem schopen připustit, že existuje nějaká hraniční hodnota počtu IP adres na jednom zařízení kdy už se vyplatí routing oproti přímé komunikaci v rámci subnetu.

    Celý smysl nasazení OSPF je v tomto případě omezit velikost spravovaných L2 segmentů. Snažíš se kombinovat nevýhody obojího.
    Bohužel obrovské L2 domény jsou realitou datových center a serveroven a důvodem není nedostatek IPv4 adres. Vývoj v této oblasti (v oblasti L2) jenom naznačuje, že se toho jen tak nezbavíme. Schválně akademická otázečka, kolik je routerů a kolik switchů v serverovnách, čemu které z těch zařízení slouží a proč tomu tak je? Prostě kdyby se dalo L2 vyměnit za L3 s OSPF směrováním jenom mávnutím BIRDu tak tu nemáme věci jako TRILL. Změnit L2 doménu na L3 síť není jenom o nalezení adresy koncového zařízení... z nezmíněných věcí - co takhle multicast.

    Jako kdyby ta ARP cache agregovaná byla :).

    Pochopil jsem správně že srovnáváte agregaci z důvodu velikosti ARP tabulky s agregací z důvodu zefektivnění směrování? Nebo má ARP cache nějaké výkonnostní problémy, které mi unikají?
    To je snad samozřejmost.
    To jako z důvodu zjednodušení administrace se přidá jiná administrace minimálně v poměru 1:1?

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.