abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 598 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    9.12.2012 01:11 sss
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Preco povazujete bash za plnhodnotny jazyk?
    Myslim, ze jen malokdo povazuje shelly za plnohodnotny jazyk. Presto lze jen tezko souhlasit s tim ze by byly "zastarale, tazkopadne, neflexibilne, pomale a nachylne na utoky". Naopak, ulohu toho, nac byly urceny plni mimoradne dobre a pres velke snahy lidi, je nahradit, jak pri interakci s uzivatelem, tak pri startu systemu, prave protoze jsou "velmi sikovne do ruky, flexibilni, rychle, nenarocne a odolne proti utokum", si svou pozici drzi velmi pevne.

    Ja naopak povazuju tzv. normalni scriptovaci jazyky, jako napriklad perl, python nebo ruby za "zastarale, tazkopadne, neflexibilne, pomale a nachylne na utoky".

    Dovolte mi par osobnich zkusenosti. V polovine '90 jsem zacal sve scripty v bash a awku prepisovat do perlu, protoze "perl je to nejlepsi co mohlo unix potkat" (E.Raymond?). Nakonec jsem dosel k tomu, ze pokud uz je to neco vetsiho je lepsi si to udelat v C/C++ a obalit to v shellu. Krome toho, ze je to rychlejsi a flexibilnejsi je to mnohonasobne jednoduzsi na udrzbu a radu veci pouzivam dodnes. (Slozitou syntaxy perlu jsem si nikdy moc dopodrobna nebyl schopen zapamatovat. Tehdy jsem pochopil, ze jediny podstatnejsi rozdil mezi perlem a C++ je, ze se nemusi prekladat.)

    Nekdy po roce 2000, jsem skocil na vlny pythonu, protoze "to je ten jazyk budoucnosti: jednoduchy, plny modulu, ...". Napsal jsem v tom asi za 2 mesice docela sikovnou grafickou aplikaci (wxWidgets + python). Rozhodne kod nebyl nijak prehledny, jak slibovala reklama a uz vubec to nebylo rychle (start byl zoufale pomaly, prekreslovani viditelne pomalejsi nez ostatni aplikace). Vydrzelo to mesic, pak jsem to prepsal s pomerne malou namahou, velmi podobnou strukturou a kodem do C++ a behalo by to dodnes, kdybychom to potrebovali. (To byla doba, kdy jsem pochopil, ze emulace (virtualni stroj) ma efekt jen ve zpomaleni vykonu, prenositelnost mezi systemy je ve skutecnosti taky dost omezena. Rychlost psani kodu v C++ je srovnatelna s Pythonem.)

    Nekdy kolem 2005, jsem psal rozsahlejsi system na davkove zpracovani dat, obrazku, databaze.. tedy jsem to napsal v pythonu, trvalo me to tak pul roku a bylo to mnoho a mnoho radku kodu. Zrovna ted pisu funkcne podobny soft, ty tri docela kratke shellove scripty do systemu snad ani nestoji za rec z hlediska programovani a funkcionalita je zakodovana v Fortranu a C++. Pricemz ten funkcionalni system udrzuju uz vic 15 let. (Kombinace dobre multiplatformni knihovny s C++ je asi to nejfunkcnejsi a neprenostitelnejsi co se da realne pouzivat. Fortran je prenositelny i bez knihoven a navic se v nem pise flexibilni, rychly a bezpecny kod aspon 3x rychleji nez v C++.

    Mozna by jsi mohl objasnit, proc si myslis, ze shell "povazujes za zastaraly, tazkopadny, neflexibilny, pomaly a nachylny na utoky.". Jestli k tomu mas nejake skutecne duvody nebo je to jen nejaky iracionalni nazor.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.