abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    18.1.2013 19:21 CandySan | skóre: 11 | blog: bonzacek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KVM performance penalty + dotazy k virtualizaci obecne
    K bodu 2 moje zkusenosti (provozuju virtualizace jiz delsi dobu a mam zasadne kazdy server virtualizovany, protoze si tim setrim spousty casu - kdyz se deje cokoliv a cokoliv se hryzne, nebo jakkoliv prestane reagovat, tak vzdy muzu udelat aspon restart virtualky).

    Na zaklade testu nekoho dalsiho (k dohledani na netu) ukladam virtualky ve formatu raw a bez cache. Testoval jsem vliv souborovych systemu a dospel jsem k tomu, ze image by mely lezet na FS XFS a uvnitr virtualek se mi z daleka nejlepe osvedcil jfs (nevytezuje cpu a je extremne rychly i pri praci s adresari s mnoha a mnoha soubory - obcas se vsak zamkne a je read only a je potreba jej odpojit a pripojit; mel jsem z pocatku vsude reiserfs a virtualky byly znatelne pretizene a hostitel taky, tak jsem zkousel vliv ruznych FS a tak jsem dospel k teto kombinaci u ktere setrvavam).

    Dulezite je, aby se nikde neswapovalo, takze vsichni (i hostitel) maji zakazan swap.

    Provozuju takto celkem vytizene web servery, sql servery, mail servery (pozor na to aby byl cachujici) a i windows servery a vse ma vykonu dost.

    Provozuju to zasadne nad sw raid, coz samozrejme neni oproti hw raid z daleka tak vykonne (mam kazdy server s hw raid, ale nepouzivam je a nevim jiste zda jsou tak vyznamne rychlejsi, ale rika se to), ale pro mne je z daleka nejdulezitejsi at je vse vsude stejne (sablonovite) dokud "na to mam" (prostredky, vykon atd...).

    U sw raidu mam nastaveno, ze resynchronizace probiha jen malou rychlosti (dev.raid.speed_limit_min=100) at to nikoho (disk) nezatezuje (je to jen read only operace, takze neni kam spechat a pole jsou po celou dobu v poradku).

    Dokonce se ukazuje, ze si (zatim) muzu vsude dovolit zalohovat pomoci lvm snapshotu (zalohujicimu procesu nastavuju nejnizsi nice a ionice), takze rezervy mam velke. Ocekavam vsak, ze az budu moct pouzivat napr. btrfs, tak to bude uplne jina pohadka.

    Jeste doplnim, ze u hostitele je vhodne doplnit do /etc/sysctl.conf kernel.panic = 10 a kernel.panic_on_oops = 10 (tedy ze v obou pripadech do 10 s bude hostitel restartovan) a nainstalovat watchdog (tam, kde neni hw watchdog, tak lze pouzit softdog a funguje skvele!).

    Zasadne dulezite je mit vic jader. 2 jadra jsou pri napr. ctyrech virtualkach hodne vytizena, ale 4 jadra snesou i celkem dost virtualek a stale to jde. Tenhle popis je sice tezko uchopitelny, ale nema zadny smysl vtytvaret virtualizacni server na pocitaci s mene nez 4 jadry. Musi to byt fyzicka jadra a ne HT! Nevim cim to je - mozna maji jen jednu spolecnou frontu..?

    snad ti to helpne

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.