abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 576 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    1.2.2013 02:26 Michal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proxy z 1 verejne IP na X neverejnych pri zachovani portu
    To prevent outgoing access to www.facebook.com, enter:
    # iptables -A OUTPUT -p tcp -d 69.171.224.0/19 -j DROP
    # iptables -A OUTPUT -p tcp -d www.facebook.com -j DROP
    

    Tohle sice vypada jako ze iptables rozumi domenovym jmenum ale ve skutecnosti te jen chteji zmast (a dari se jim to).

    1. Zaprve je potreba vedet ze filtrovani packetu probiha primo v jadre a ten prikaz iptables jen strka do jadra pravidla s filtrama. To je vsechno co dela, je to takovej sroubovak na utahovani jaderneho firewallu.
       
    2. Zadruhe je potreba vedet ze v obou pripadech, at tedy zadas -d 4.2.2.1 nebo -d a.resolvers.level3.net se do jadra dostane jen ta prelozena IP adresa, tedy 4.2.2.1. Jiste, muzes zadat domenove jmeno, ale jedine co se stane je ze iptables prikaz to prelozi na IP a strci do jadra tu IP. Takze tak.
       
    3. No a posledni vec je ze v prichozim packetu od klienta na server je v naproste vetsine pripadu jen cilova IP adresa a port. Vyjimkou je HTTP a HTTPS kde je hluboko uvnitr toho packetu pribaleno i jmeno webu o ktery ma klient zajem, ale to je fakt vyjimka (a v pripade HTTPS navic s dost komplikacema).

    Takze v naproste vetsine pripadu bude mit server k dispozici jen zdrojovou a cilovou IP adresu a port a bude se muset rozhodnout podle toho kam ten packet poslat. Obavam se ze bez ruznych portu pro ruzne vnitrni servery se neobejdes. Pokud ti tak moc vadi ten port zadavat rucne muzes si treba v pripade SSH udelat ~/.ssh/config:

    Host a.example.com
            HostName                tvuj-server.example.com
            Port                    2201
    
    Host b.example.com
            HostName                tvuj-server.example.com
            Port                    2202
    

    Pak muzes dat ssh a.example.com a dostanes se na tvuj-server:2201 odkud se to forwarduje na a.example.com:22. Pokud nechces mit VPN i pro klienty tak ze obavam ze nic lepsiho se vymyslet neda.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.