abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 557 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    21.3.2013 18:15 Olaf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kam ukladat zdrojaky a ich instalacia v ubuntu

    Sice nejsem ten pravý na poučování o Linuxu, ale pár poznámek si neodpustím.

    Bod první: linuxové distribuce nejsou ani Windows ani Mac OS. Stahování instalačních balíků z různých děr internetu je věcí Windows. Ukládání balíčků do specifického adresáře je věcí Mac OS. V linuxových distribucích to je jinak. Veškerý široce používaný software se nachází v tzv. repozitářích, což jsou adresáře na serverech, na kterých je uložen software určený pro daný operační systém. To se týká i Ubuntu. Pro prohledávání repozitáře slouží v Ubuntu dva správci -- otevřete je a hledejte, co chcete. Balíček se označí a nainstaluje.

    Bod druhý: Pokud v repozitáři nenajdete, co hledáte, máte možnost se podívat na "neoficiální repozitáře", tzv. službu PPA. Pokud to nenajdete ani tam, pak si programu můžete zkompilovat sám. K tomu si potřebujete do Ubuntu nainstalovat potřebné nástroje pro vývoj. Co potřebujete, záleží na tom, co chcete zkompilovat. Často stačí si ve správci programů nainstalovat tzv. základní nástroje pro vývoj. Standardně se kompiluje program tak, že v terminálu přejdete do adresáře, kde jsou zdrojové kódy, a zadáte po sobě tři příkazy: ./configure (konfigurace) -> make (kompilace) -> sudo make install (nainstaluje zkompilované kódy do příslušných adresářů. Instalace se provádí s administrátorskými právy (proto sudo).

    Bod třetí: Terminál/konzole není přežitek ani problém, ale obrovská výhoda.

    Pokud používáte přímo Ubuntu, nikoli Kubuntu, používáte grafický kabát jménem GNOME. To je jedno ze dvou nejrozšířenějších desktopových prostředí. Druhým je KDE. Ubuntu s KDE se jmenuje Kubuntu. KPACKAGE už podle prvního písmenka je určen pro KDE. Takže nevím, co s tím chcete dělat v GNOME.

    Malá poznámka na závěr: Je lepší zdrojové kódy ukládat do adresářů bez diakritiky a mezer. Dejme tomu do /home/jmeno/download. Někdy se totiž kvůli diakritice mohou objevit chybové hlášky a kompilace se nezdraří.

    Bod čtvrtý: Pokud jste si stáhl odněkud z internetu balíček .deb, nainstalujete snad dnes už i dvojklikem nebo pravým myšítkem, ne? Pokud ne, příkaz pro instalaci je sudo dpkg -i jmenobalicku.deb, ale musíte v terminálu být v adresáři, kde balíček je (cd cesta). Pokud tam nejste, můžete cestu zadat při instalaci jako sudo dpkg -i /home/VaseJmeno/vasDownload/balicek.deb . Nikdo vám však nezaručí, že tento balíček bude kompatibilní s vaší verzi Ubuntu (mohl být zkompilován na jiné verzi s jinými knihovnami apod.).

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.