abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (21%)
     (14%)
     (7%)
     (0%)
     (0%)
     (7%)
     (0%)
     (50%)
    Celkem 14 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    29.4.2013 14:19 CandySan | skóre: 11 | blog: bonzacek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux KVM a zálohování virtuálních strojů s Windows
    Rsync jsem uvedl jen kvuli tomu, ze mi tam pozustal z davnejsi doby. Pro soucasny ucel (zde ve scriptu) je dokonce mozna spis jen na skodu a sel by nahradit cp.

    Pouzit rsync primo nad lvm..? Neni to zcestna myslenka, ale odpoved zatim neznam. Mam vsak za to, ze to nebude mit zadny prinos v pripade, kdy se vse odehrava na stroji, ke kteremu je pripojeno sitove uloziste. Mam za to, ze to ma vyznam jen tehdy, kdyz na obou stranach (vzdalene stroje) bezi rsync a komunikuji spolu. Pokud se nepletu, tak se musi postupne cist jak zdroj, tak cil a porovnavaji se rozdily a jen ty se zaslou. Logicky mi z toho vychazi, ze to je zajimave jen tehdy, kdyz se o tom domluvi 2 rsync procesy, ktere maji pristup ke svym lokalnim datum a vzdalenemu jen sdeli vysledek. Tedy v pripade pripojeneho vzdaleneho uloziste by stejne jeden z tech souboru cely protekl siti.

    Jelikoz taky ukladam i pres net a to ruzne i ze siti ve firmach za natem na adsl, tak prave z tohoto duvodu vytvarim lokalni kopii na nejaky nemirorovany disk, ktery existuje jen pro tento ucel. Tam se to vytvori a pak se to taha postupne do zalohy kdyz uz script davno dobehnul a uz jsou zrusene snapshoty.

    Ve scriptu se volume rovnou komprimuje a obvykle se ta velikost srazi na pulku. Kdyz jsem komprimoval pomoci gzip a uroven komprimace jsem nechal vychozi (komprimoval jsem zkopirovane raw soubory), tak se obvykle vysledky moc nemenily a speedup jsem mel treba i 70 na stroji, ktery jsem zalohoval jen 1x tydne (data jsem zalohoval denne jinym procesem). U stroju, ktere zalohuju i denne cele a gzip ma nastavenou uroven komprese na 1 a nove tedy zalohuju lvm svazky a ne raw soubory, tak speedup mam jen kolem 1 az 1,2 - proste trapne. Zatim nevim cim to je, jen na to upozornuju a je dobre timto smerem zapatrat.

    Zaroven by bylo zajimave zjistit, zda se pri zapausovani virtualky nevysype (spolehlive) cache..? Tohle je potreba prokonsultovat s odborniky, ale pokud by tomu tak bylo, tak by stacilo rozsirit script o pridani pause, vytvoreni snapshotu a hned po vytvoreni zase odpausovat stroj. Nikomu by ta chvilkova nedostupnost nemela nijak vadit a po celou dobu zivota toho snapshotu by uz jinak virtualka mohla fungovat. Ja bych vsak cache nezapinal nikdy, protoze jakykoliv pad fyzickeho stroje (vypadek proudu, lidska chyba atd...) by zpusobila zniceni uloziste virtualniho stroje.

    Mam to tedy bez cache a stroje nijak nevypinam a zalohuju za behu. Takto jsem zalohoval cele uloziste najednou, ve kterem byly raw soubory, ale to jsem musel zmenit (viz. muj dotaz ohledne podivnych problemu s vykonem uloziste). V te konfiguraci jsem se nemusel starat ani o to, zda jsou jednotliva uloziste konzistentni vuci sobe (napr. uvnitr virtualky dalsi lvm pres nekolik virtualnich disku), protoze se vzdy udelal snapshot celeho uloziste najednou. Ted je to samozrejme jine kdyz zalohuju jeden svazek za druhym. V teto variante si musim davat pozor abych mel data uvnitr rozdelena tak aby to nevadilo. Nastesti zvetsovat lvm svazky muzu libovolne a uvnitr virt. masiny pak vzdy jen pridam dalsi partition (napr. pro lvm), nebo widle rozsiruju pomoci parted.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.