abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 525 hlasů
     Komentářů: 22, poslední dnes 10:06
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    5.8.2013 08:10 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSD diskove pole a pomale cteni
    Ono hlavně pokud se čte nebo zapisuje trochu sekvenčně (několik strajpů za sebou) tak "jeden pomalejší disk" znamená úzké hrdlo = ostatní disky třeba už dokončily transakci, ale čeká se na toho jednoho opozdilce. Pokud toho má kontrolér ve frontě víc, možná dokáže trochu optimalizovat... (jako že další drobné transakce na toho opozdilce třeba čekat nemusí) - ale tady zase záleží, kolik máte disků a nakolik jsou v poli reálně nezávislé = dáno "architekturou konfigurace" pole, taky by mohl mít vliv alignment fs/strajpy, zápisové bariéry v toku dat, interní pravidla RAIDu pro zajištění integrity zapisovaných dat apod. A samozřejmě záleží, jaký máte mix R/W zátěže, velikost transakcí apod.

    Už se tu někdo ptal, jestli ta Vaše věc umí Trim. Věřím tomu, že Trim umí OS, zde patrně vůči RAIDu. Umí ho taky Váš RAID vůči SSD diskům? Rozumím správně, že máte mezi OS a SSD hardwarový RAID? Pokud ano, možná by s TRIMem pomohlo, připojit disky jednotlivě přímo k nějakému serveru (JBOD, expandéry, HBA) a rozjet třeba ZFS přímo nad jednotlivými SSD - ovšem pozor na možná úzká hrdla a zádrhele v oblasti SAS expandéry vs. SATA disky apod. Taky si pamatuju diskusi někde v LKML, že než TRIM první generace (blokuje a flushne frontu), to už je lepší jenom trochu optimalizovat zápis / přístupy k disku...

    Připojit disky přímo do ZFS má další důležitou koncepční výhodu: ZFS končí nahoře na vrstvě abstrakce zvané VFS ("jmény souborů") a díky znalosti této relativně vysoké úrovně umí optimalizovat práci s diskovým prostorem (alokace/frontování/caching/trim) až na úroveň jednotlivých disků. Pokud mezi ZFS a disky vložíte RAID, vkládáte tam "černou skříňku", o které nevíte jistě co dělá - resp. co o ní víte (základní mechanismy RAIDu) tak i to málo nebudí zrovna optimismus.

    Osobně se v oblasti enterprise storage nepohybuju, ovšem z embedded nasazení ve mně přetrvává obecný pocit, že flashky jsou svině :-) A to v zásadě bez rozdílu. Teď nemluvím jenom o low-endu jako CF, SD, MTD apod. - nejlepší co mi prošlo rukama jsou klasická SATA SSDčka od Intelu a nějaká embedded SLC SSDčka podobné cenové kategorie. Při RW použití se vrací do servisu i ty vyšší modely. A ne, SSDčko Vám na sebe opravdu nevykecá "je mi blbě" skrz SMART. To musíte vypozorovat z reálného chování (což se Vám právě povedlo). Wishful thinking je špatný přístup - správný postup je, naložit tomu sadistickou zátěž se známým charakterem (rozdrobené náhodné zápisy) a koukat, co to reálně udělá.

    Vygenerovat v Linuxu dostatečně rozdrobenou paralelní/overlapping zátěž ve směru "čtení z disku", tj. aby se požadavky frontovaly, to znamená použít buď velký počet blokujících vláken, nebo použít asynchronní IO (relativní novinka). Tohle zatím neumím. Relativně jednodušší je napsat generátor rozdrobené zátěže ve směru "zápis na disk". Stačí jediné vlákno, které prostě jede ve smyčce "zapiš a zapomeň". Něco takového mám (pozor bug: havaruje v okně širším než 200 znaků :-) Udávit nové SSDčko drobnými zápisy není vůbec žádná frajeřina, a podle mého to trvá spíš pár minut, než desítky dní.

    Doporučuju benchmarkovat především jednotlivé disky, teprve poté případně taky skrz RAID. Pokud se týče testování disků, RAID = mlha. Vedle principielně neinteligentního strajpování apod. některé enterprise RAIDy údajně naschvál škrtí provoz per initiator (per client) apod.

    Je fakt, že SSDčka mívají nějaké procento bloků na NAND čipech rezervováno na opravy a obecně "jednodušší dýchání" (aby dvoupatrový algoritmus alokace sektorů na zápisové strány a erase bloky nemusel tolik rozplétat špagety) - a že "lepší" SSDčka mají tohoto rezervovaného místa víc (20%) než low-end flashky (snad jednotky procent). Nicméně pokud si představíte, že máte uživatelský sektor a transakci řekněme 4 kB, zápisová stránka na NAND čipech je podobně velká, a erase blok je třeba 1 MB, tak je jasné, že při dostatečně malé průměrné velikosti transakce Vás rezerva nějakých 20% místa nemůže spasit. V této souvislosti mě napadá snad jen použít na SSDčkách "short stroking" :-) tzn. nechat si tam nějaké volné místo po svém. Ovšem pokud byste chtěl, aby SSDčko "nikdy nevadlo", patrně byste musel na tom SSDčku obsadit tak 1/20 objemu (= 95% kapacity nazmar) a navíc byste musel mít kliku, že to wear leveling algoritmus správně pochopí a náležitě využije.
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.