abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 579 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    14.7.2014 11:35 Jaromir108
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Úložiště 20TB+

    Zdravim,

     

    rad bych se podelil se svymi letitymi zkusenostmi, jelikoz se zde podobne dotazy mnozi.

     

    Otazka je, jak uz se zde nekdo ptal, na co se bude pole vyuzivat. Nekdo potrebuje redundatnost, nekdo rychlost, nekdo dostupnost, rozsiritelnost, ... vetsina lidi mix techto a jinych vlasnostni. Pokusim se napsat strucne o:

    HW:

    - HW RAID se az na specialni vyjimky nevyplati pouzivat. Tady se bavime o HW za desitky a stovky tisic USD. Cokoliv levnejsiho zastane lepe VHODNY SW RAID

    - doprucuji non-RAID PCI-express x8 SAS HBA, nejlepe starsi verze, overene s vyladenymi ovladaci, jako napr. LSI 1068E (300ka) ci LSI SAS2008 (600ka) a jejich klony. Delaji se v ruznych OEM provedenich, oblibene jsou IBM ci Intel verze, ktere jsou casto na Ebay za par desitem EUR/USD. Na Aukru jsem je videl k mani za cca 100EUR a mene. Vyhoda tohoto reseni je, ze kdy potrebujete vymenit HW, vezmete radic s disky a prenesete jej, kdyz se Vam pode.. radic, vymenite jej za jiny, klidne i jineho vyrobce a nemusite se strachovat, ze by uz za par let nebyl k mani.

    -ECC - casto lide delaji chybu, ze kupji drahe HW radice a potom setri na ECC, kde vznikaji neopravitelne chyby. ECC musi byt po cele ceste - tzn, ze napriklad kdyz mate HW RAID, musi byt ECC i tam (casto nejsou)

    - nikdy nemixujte disky s 512b a 4k sektory - vyjde vam cca min. 30% pokles, neni dulezite do pise vyrobce, ale jak je na tom disk skutecne - nkedy pise vyrobce 4k a disk je 512b a naopak. Zazil jsem, ze se i zmenilo i upgrade fw disku

    -nemixujte disky s ruznymi rychlostmi na jednom poli

    - nedavejte do pole vetsi disky nez 1TB, max jeden a pul pokud chcete zachovat dobrou redundanci/dostupnost/rychlost (Vam o to nejde)

    - zde plati vice nez jinde, ze se vyplati investovat do kvalitni sitovky - radeji kupit levnejsi disky a kvalitni sitovku (muze byt rychlejsi nez naopak)

    - pokud nebudete HW sifrovat disky, neni nutne viceprocesorovy stroj, vyplati se max. dve jadra. Dulezita je frekvence - cim vetsi tim lepe, nad mnozstvim jader (rychle 2 jadro bude rychlejsi, nez pomale osmijadro).

    - UPS je nutnost

    - idealni je sehnat si disky z ruznych zdroju - pokue je vadna serie ... aby nebyly z jedne serie ;O)

    OS:

    - osobne bych ve vasem pripade doporucil NAS4Free. Kdyz jsem jej pred rokem naposledy srovnaval s FreeNasem, tak oproti druhemu zminovanemu byl rychlejsi, stabilnejsi a podporoval vetsi skalu HW

    - pred casem uz vyslo ZFS on Linux, ktery by mel byt zbaven vetsich chyb, ale na BSD implementaci porad bohuzel nema. Brtfs nam zraje jako vino, ale na critical mission to porad neni.

    FS:

    - jednoznacne ZFS

    - pokud kompresi, pouzivejte hlavne lz4

    - co se pameti tyce, tak 1GB na 1TB dat je minimum, pokud nepouzivane dedup

    RAID:

    - RAID 5 uz je moralne zatarale

    - sestka bude moralne zastarala za cca rok

    - nej je 10ka

    - mirror je spise na rychlost

    - pokud by jste chtel mit zajistenou 100%ni dostupnost bez moc starosti, dal bych asi z2, nebo pokud je Vam lito dvou disku, dal bych z1, ale to uz se musi o stroj vice starat

     

    Pouzivam doma Athlon II 170u/NAS4Free bez dedupu. Jde o jednojadro a pokud neprovadim obcas sifrovani, tak uplne staci a casto je brzdeno jen sitovkou. Filmy uz jsou obvykle po kompresi tudiz se kompresi nic moc nedosahne, coz je i Vas pripad. S kompresi jede jadro na 70-85%.

     

    Snad jsem na nic duleziteho nezapomel - casu moc neni.

     

    At se dari! Jaromir

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.