abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 19:22 | IT novinky

    Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 520 hlasů
     Komentářů: 19, poslední 30.4. 11:32
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    12.8.2014 19:50 Eregon | skóre: 22 | blog: Eregonovy_vymysly | Všudezdejší
    Rozbalit Rozbalit vše Síťové zálohování / RAID1 over network - co vybrat?
    Ahoj všem, stavím malou síť (v zásadě pro domácí potřeby), jejímž středobodem bude síťové úložiště dat. Většina HW je předem daná (zadáním je pokud možno maximálně využít stávající neslavné vybavení), takže ono centrální úložiště má být vytvořeno z počítače - staré šunky s jedním diskem (víc se do toho stroje dát nedá), to vše zapojené ve 100 Mbit síti (tady se možná podaří protlačit upgrade na 1Gbit, ale zatím počítám se 100M).

    Jelikož se jedná o starý jetý disk, který se kdykoli může odebrat do věčných lovišť i se všemi centrálně uloženými daty, chci tato data někde zálohovat. Mám k dispozici pár dalších disků (některé jsou i typově totožné), které můžu připojit do desktopů umístěných v téže síti. Desktopy ale - narozdíl od šunkoserveru - budou zapnuté jen občas.

    Pokud se ale data v rámci sítě mají duplikovat na více strojů, rád bych dosáhl stavu, kdy každý stroj držící zálohu mohl pracovat s lokálními daty (s tím, že změny se odzrcadlí na centrálu).

    Věci jako high availability nebo nějaké drobné rozdíly ve výkonnosti nejsou podstatné - když se starý disk odporoučí, tak to holt nepojede, dokud se to nepřepojí/nepřekonfiguruje. Na prvním místě je nepřijít o všechna data, na druhém místě je nestrávit mládí stavbou takového řešení, všechno ostatní jsou jen třešničky na dortu.

    Dosavadní zkoumání a hledání mě přivedlo na několik možných řešení:
    1. První a nejjednodušší volba - na desktopech po spuštění a/nebo pravidelně cronem spouštět rsync, případně nějaký sofistikovanější backup tool
    2. DRBD
    3. ChironFS, SeznamFS
    4. GlusterFS, Lustre apod.
    Každý ale má nějaké nevýhody:
    1. veškerá data se budou tahat přes síť, i když bude existovat jejich lokální kopie, protože replikace nebude instantní; rsync po větším objemu změn na větším počtu souborů může trvat fakt dlouho
    2. jednak je to docela kanón na vrabce stavěný pro HA potřeby, jednak náročnost na kapacitu sítě je podle diskusí obrovská a na 100M síti je to recept na bolehlav
    3. ChironFS neumí zajistit počáteční sync úložišť, řeší jen průběžné změny, takže při startu desktopu bych stejně musel dělat rsync (který může trvat dlouho), během kterého by se asi nesmělo na centrále zapisovat; SeznamFS je zřejmě nemlich to samé v bledě modrém; ChironFS i SeznamFS
    4. zase kanón na vrabce - pro síť s vysokou zátěží by bylo zbytečné přemýšlet o čemkoli jiném, ale když tu jde (zjednodušeně) o to, aby rodina nepřišla o fotky z dovolených, nechce se mi věnovat čas konfiguraci toho celého
    Takže otázka zní, co byste radili, jako cestou se vydat? Řešil někdo něco podobného? Aktuálně mi s mými požadavky vychází jako nejmenší zlo varianta č. 1. (tzn. dělat prostě jen backupy a mít v síti větší provoz).

    Předem díky za každý tip.
    ~ w w w w (oo)   [oo] w w w w ~

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.