abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 598 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    4.9.2014 21:46 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: wifi síť mezi více domy
    Jo... SNR je paskvil asi u všech digi komunikací, kde se takové číslo dá potkat: od asynchronních modemů pro JTS (V.everything) po poslední generaci SHDSL. V dokumentaci modemu není nikdy popsáno, co to číslo přesně znamená. Ono by se asi v manuálu pro koncové uživatele těžko vysvětlovalo, že "SNR margin" je odstup šumu od snesitelné odchylky oproti ideální QAM konstelaci... ale v některých případech je to číslo vyslovená halucinace.

    Výše jste psal, že by bylo užitečné ladit "útlum" (zisk?) v LNA. To jako že v RX směru jede rádio s konstantním nastavením zisku, a různě vzdálené protější účastníky loví demodulátor z mezifrekvence až v digitální doméně, protože sampluje mezifrekvenci nějakým 16b A/D převodníkem, který analogové AGC odsunul na smetiště? Chcete říct, že ten defaultní zisk je "pro jistotu spíš nižší", a že by karty mohly být schopny i vyšší citlivosti (dosahu) a lepšího SNR na mezifrekvenci, pouhou změnou konfigurace RX LNA?

    Dává mi smysl, že WiFi rádio obecně musí mít RX zisk nastavený na nejsilnější přijímaný signál, aby nedocházelo k přebuzení. A nejde štelovat zisk pro každou protistranu zvlášť, protože není předem jasné, kdy která stanice bude vysílat (nekoná se TDM) - okamžik vysílání je náhodný. A pro výrobce je jednodušší, rezignovat na nějaké přizpůsobování zisku podle okamžitého provozu, který rádio ve vzduchu pozoruje...

    Nejsem praktikující radioamatér, Vaše zkratky mi dávají trochu zabrat... ale vím jak funguje superhet a viděl jsem katalogová zapojení pár švábů pro rádiové front-endy pro různá pásma a druhy použití (GSM, GPS, TV/SAT apod.) Z anténařiny na WiFi (podobně jako na DVB-T) mám zatím takový pocit, že funguje jenom "betonové dimenzování" na nejhorší možný scénář. Pokud možno přímá viditelnost, vyhnout se bočnímu a zadnímu příjmu různých odrazů apod. OFDM má být sice teoreticky odolná vůči "duchům" (echu i pre-echu) ale realita je taková, že WiFi stejně jako třeba DVB-T si chrochtá jedině v případě, že vidíte na spektráku hezký ostrý obdélník = namíříte směrovou anténu přímo na vysílač. Wishful thinking při plánování vede ke smutným koncům.

    Nevím jak u Ralinku, ale u Atherosu je zřejmě velká část inteligence a hrubé síly soustředěna v hardwaru WiFi karty - má to mít jedno nebo víc embedded MCU jader (nevím jestli ARM/MIPS nebo nějaké DSP) na kterých běží firmware. Domnívám se, že Mikrotik má pro některé moderní wifiny Atheros svůj vlastní firmware. Jak jinak by dosáhli vypnutí ACKů nebo TDMA provoz (Nstreme / NV2)... ale že bych se chtěl hrabat v atherosím firmwaru, tak to ani omylem :-) To je nejmíň o tři ligy výš, než kam jsem schopen dohlédnout. Navíc mi pořád přijde, že takovou trivialitu snad mají výrobci karet ošetřenu (ve firmwaru) - optimální citlivost a dosah je přece jejich vlastní vizitkou...

    Každopádně díky za zajímavé informace :-) Ralink jsem tak nějak vždycky bral na milost, neházím ho do stejného pytle s prašivkami typu VIA a Realtek, ke kterým není *vůbec* žádná dokumentace a horko těžko se shání čerstvý driver do Vindózů :-)
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.