abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 5
    včera 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 406 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    4.9.2014 09:33 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: wifi síť mezi více domy
    Základem spokojenosti u WiFi je přímá viditelnost bez zdí, plastových oken (= s pokovenými skly), nejlépe i bez stromů apod. Tradiční radioamatérská moudrost praví, že nejlepší zesilovač je kvalitní anténa - platí per analogiam bezezbytku i pro WiFi. Pak můžete laborovat s 802.11n MIMO (se shodnou nebo kolmou polarizací) apod. Podle některých mých zkušeností nakonec dává lepší hodnoty CCQ provoz bez MIMO = jediným kanálem, ale to mohlo být rukama...

    Pokud WiFi aspoň trochu rozumíte, tak je úžasnou hračkou něco od Mikrotiku. Na bridgovaný point-to-point spoj stačí i RB411 s L3 licencí, ale popravdě poslední dobou sahám už poslepu po desce RB912 - má L4 licenci (= "dělej si co chceš") a onboard Nkové rádio s 2T2R (variantně buď 2.4-only nebo 5GHz-only), MiniPCI-e slot pro druhé rádio, to vše přibližně za cenu RB411 se zásuvnou kartou... V mých specifických podmínkách je navíc užitečné, že RB912 má z výroby z rubu desky heatspreader, který se dá tepelně přivázat na hliníkovou kastli. Je s tím trochu zámečnické práce, ale celý routerboard má pak teplotní spád proti vnější kastli odhadem do 10*C, při základní spotřebě asi 2-3W = vůbec to nehřeje. Na hardwaru Routerboard jede třeba i OpenWRT, ale osobně nakonec na stará kolena dávám přednost RouterOS, protože je (přes některé záludnosti) trochu komfortnější a nesmrdí v něm CRDA.

    To už jsem dost off topic. Jak už tu někdo navrhoval, doporučuji začít s dvěma rádii a experimentovat. Jako anténa stačí pro začátek λ/4 pahýl = kus drátu zasunutý do konektoru. "Hraje" podobně jako příbalové bičíky. Jakákoli panelová anténa je proti tomu samozřejmě výrazné zlepšení. Jako základní rádio bych doporučil nějakého Mikrotika - na hraní možná spíš s dual-bandovým rádiem, zejm. pokud kvůli průchodnosti zdmi budete uvažovat o pásmu 2.4 GHz. Osobně jako základní volbu pro páteře doporučuji 5 GHz - na 2.4 svítí opravdu všecko možné, kromě wifin taky spousta dalších zařízení (včetně analogových), která ani nepoužívají 802.11 modulaci a tedy nejsou vidět při prostém skenu pásma wifi kartou... Je příjemné, že minula doba, kdy měly i levné notebooky dualbandové wifiny. Dnešní levnější hardware je opět 2.4GHz-only, takže má málokdo náladu svítit si doma v pásmu 5 GHz.

    Je škoda dávat si jako základní požadavek "nesmím dávat antény za okno ani tahat kabely". To je skutečně show-stopper. Telepatický přenos dat opravdu nefunguje. Doporučuji ve vší slušnosti začít trochu leštit kliky a působit pomocí diplomacie - netlačit na pilu, úsměv... Třeba i sebrat pár podpisů apod., zkusit tomu dát nějakou hlavu a patu v rámci baráku - aby měl vlastník baráku pocit, že mu to přinese plus body při jednání o nájmech... ("levný internet na přání kdekoli v domě").

    Průchod zdí se dá nakonec provést i docela čistě, dá se obejít i plastové okno. V "cihle" se vrtá a seká snadno (není to spíš škvárobeton? Ten je ještě měkčí). Izolace (vnější zateplení) v ostění oken bývá odfláknutá, třeba jenom 2 cm polystyrenu... když vrtáte opatrně, tak se při tom nemusí vyštípnout půl kila omítky, a dá se trefit kolem rámu dvěma dírami v úhlu proti sobě. Ale většina lidí stejně tohle vůbec neřeší, na našem baráku jsou povolené individuální satelity (dokonce mají od zateplení připravené držáky), většina uživatelů prostě vrtala zevnitř asi 10 cm pod parapetem a vrták vyjel venku skrz vnější plášť... A vlastníka nemovitosti nezajímá ani tak vnitřní konstrukční uspořádání, jako spíš kosmetika = vnější vzhled a kvalita zednického začištění. Já jsem si při montáži plastových oken zasekal u každého okna do kouta pod rám husí krk, zvenčí ucpaný pěnovým špuntem těsně pod zateplením - takže stačí opatrně propíchnout krycí cement s perlinkou a 2 cm polyše. Ale zároveň už jsem měl doma optiku od místní levné kabelovky, takže mám nakonec kolem okna protažené jenom čidlo od teploměru... a na TV antény STA mám na sedlové střeše nový zakázkový stožárek (střecha se dělala nová, takže jsem si zařídil hezky začištěný průchod trubky stožáru a kabeláže vodotěsnými průchodkami). Ve starém objektu s plochou střechou taky určitě existuje stávající STA, čili nějaký průchod na tu střechu bude. Jde jenom o to trochu hledat, kudy vedou dráty, pokud není výtahová strojovna tak odkrytovat nejvyšší díl plechových deklů v elektro stoupačce apod.

    Ještě si trochu přihřeju polívku - o anténách pro wifi mám takové povídání pro začátečníky...
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.