abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 5
    včera 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 406 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    4.9.2014 21:46 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: wifi síť mezi více domy
    Jo... SNR je paskvil asi u všech digi komunikací, kde se takové číslo dá potkat: od asynchronních modemů pro JTS (V.everything) po poslední generaci SHDSL. V dokumentaci modemu není nikdy popsáno, co to číslo přesně znamená. Ono by se asi v manuálu pro koncové uživatele těžko vysvětlovalo, že "SNR margin" je odstup šumu od snesitelné odchylky oproti ideální QAM konstelaci... ale v některých případech je to číslo vyslovená halucinace.

    Výše jste psal, že by bylo užitečné ladit "útlum" (zisk?) v LNA. To jako že v RX směru jede rádio s konstantním nastavením zisku, a různě vzdálené protější účastníky loví demodulátor z mezifrekvence až v digitální doméně, protože sampluje mezifrekvenci nějakým 16b A/D převodníkem, který analogové AGC odsunul na smetiště? Chcete říct, že ten defaultní zisk je "pro jistotu spíš nižší", a že by karty mohly být schopny i vyšší citlivosti (dosahu) a lepšího SNR na mezifrekvenci, pouhou změnou konfigurace RX LNA?

    Dává mi smysl, že WiFi rádio obecně musí mít RX zisk nastavený na nejsilnější přijímaný signál, aby nedocházelo k přebuzení. A nejde štelovat zisk pro každou protistranu zvlášť, protože není předem jasné, kdy která stanice bude vysílat (nekoná se TDM) - okamžik vysílání je náhodný. A pro výrobce je jednodušší, rezignovat na nějaké přizpůsobování zisku podle okamžitého provozu, který rádio ve vzduchu pozoruje...

    Nejsem praktikující radioamatér, Vaše zkratky mi dávají trochu zabrat... ale vím jak funguje superhet a viděl jsem katalogová zapojení pár švábů pro rádiové front-endy pro různá pásma a druhy použití (GSM, GPS, TV/SAT apod.) Z anténařiny na WiFi (podobně jako na DVB-T) mám zatím takový pocit, že funguje jenom "betonové dimenzování" na nejhorší možný scénář. Pokud možno přímá viditelnost, vyhnout se bočnímu a zadnímu příjmu různých odrazů apod. OFDM má být sice teoreticky odolná vůči "duchům" (echu i pre-echu) ale realita je taková, že WiFi stejně jako třeba DVB-T si chrochtá jedině v případě, že vidíte na spektráku hezký ostrý obdélník = namíříte směrovou anténu přímo na vysílač. Wishful thinking při plánování vede ke smutným koncům.

    Nevím jak u Ralinku, ale u Atherosu je zřejmě velká část inteligence a hrubé síly soustředěna v hardwaru WiFi karty - má to mít jedno nebo víc embedded MCU jader (nevím jestli ARM/MIPS nebo nějaké DSP) na kterých běží firmware. Domnívám se, že Mikrotik má pro některé moderní wifiny Atheros svůj vlastní firmware. Jak jinak by dosáhli vypnutí ACKů nebo TDMA provoz (Nstreme / NV2)... ale že bych se chtěl hrabat v atherosím firmwaru, tak to ani omylem :-) To je nejmíň o tři ligy výš, než kam jsem schopen dohlédnout. Navíc mi pořád přijde, že takovou trivialitu snad mají výrobci karet ošetřenu (ve firmwaru) - optimální citlivost a dosah je přece jejich vlastní vizitkou...

    Každopádně díky za zajímavé informace :-) Ralink jsem tak nějak vždycky bral na milost, neházím ho do stejného pytle s prašivkami typu VIA a Realtek, ke kterým není *vůbec* žádná dokumentace a horko těžko se shání čerstvý driver do Vindózů :-)
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.