abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 409 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    17.9.2014 18:11 #Tom | skóre: 32 | blog: Inspirace, aneb co jsem kde vyhrabal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debiani distra a instalace aplikaci + repozitare
    Pokud by se to bralo z pohledu (starších) Windows, tak stabilní distribuce je něco jako oficiální vydání Win2K, WinXP, Vista atd., zatímco testing je něco jako betaverze nebo pre-release, a unstable něco na způsob Windows Longhorn, když Visty byly v nedohlednu. Stabilní větev Debianu (pro Ubuntu to platí asi obdobně) má sice předem dané verze obsažených programů, ale ty jsou po dobu životnosti dané verze distribuce záplatovány.

    V Linuxu lze programy instalovat i tak, jako ve Windows, ale u většiny programů není potřeba to tak dělat, protože v distribucích jsou mnohé programy již obsaženy. Bylo tomu tak už hodně dávno, kdy se Linux běžně instaloval ještě z CD, a ne z internetu. :) S internetovým připojením má taková centralizace instalace programů tu výhodu, že jsou snadno a rychle k dispozici opravené verze programů – toto je obdoba automatických aktualizací Windows. Co se týče instalace způsobem známým ve Windows, nutná bývá zejména u uzavřených programů, zvláště pak placených (namátkou Maple, Mathematica, Matlab, vmWare), někdy však i těch zadarmo (např. Java, Adobe Reader). Zatímco ve Windows se s tímto způsobem instalace počítá, u Linuxu se jak mezi verzemi jedné distribuce, tak mezi distribucemi navzájem zpravidla liší verze a pojmenování speciálních knihoven, což činí zkompilované spustitelné programy nepřenositelné. Taková situace se podobá chybějícím DLL ve Windows, v Linuxu však bývá horší. Při instalaci programů z nabídky distribuce však tento problém nehrozí, a tvůrci uzavřených programů si na toto dávají zpravidla pozor (a často přibalí svoje verze knihoven k programu), a větší potíže bývají spíš se starými programy v zánovní distribuci.

    Instalace ze zdrojových textů se vztahuje jen na otevřené programy, a průměrný uživatel ji potřebuje jen v případě, že vybraný program v jeho distribuci schází, nebo je k dispozici jen zastaralá verze, a nebo není spokojen se závislostmi binárního balíčku ve své distribuci. Ve Windows je zpravidla zbytečná, protože všechna Windows jsou přibližně stejná a běží převážně jen na s Intelem kompatibilních procesorech, zatímco Linux běží na všem možném, a distribuce Linuxu jsou velmi pestré (viz výše). A ještě tu máme *BSD, Solaris a další systémy unixového typu.

    Co se týče přechodu na novější verzi distribuce, velkou výhodou centrální správy balíků je to, že lze předvolit rejstřík balíků z novější verze a následně všechny balíky aktualizovat na novější verze, případně stará a dále nepodporované odinstalovat. Např. v Debianu se takto přepíše ve zdrojích balíků stará stabilní verze squeeze na novější wheezy, zavolá se něco jako apt-get update && apt-get dist-upgrade, a po různě dlouhé době (v závislosti na rychlosti internetového připojení i rychlosti počítače) uživatel získá čerstvý systém bez toho, že by ten starý musel mazat. Dokonce ani není nutné systém hned restartovat, leda že by bylo hned potřeba zavést nové jádro. Toto nemá ve Windows obdoby, protože po přeinstalování starší verze Windows novějšími jsou aktualizovány jen programy dodávané s Windows, kterých zrovna moc není.

    A kdy je potřeba přejít na novější verzi distribuce? Tehdy, když staré verze uživateli nevyhovují (např. postrádá nějaké nové funkce), a nebo když verze přestane být podporována, což znamená, že už nevycházejí dále opravené verze programů.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.