abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 569 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    30.9.2015 12:41 xts | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše údajné zneužití SW na ip
    Zdravím,

    předem se omlouvám za možná spíš trochu právnický než technický dotaz, ale je to spousta administrátorů a jinak znalých lidí z oboru, zajímalo by mě jak je to v praxi a případné zkušenosti.

    Občas spolupracuji s jednou firmou, kterou nyní začala telefonicky a občas mailem uhánět nějaká společnost z anglie, že používali nelegálně nějaký jejich grafický software (název už nevím, čekám co pošlou) , že to jde z jejich ip a mají k tomu nějaké důkazy, že odpovídají za provoz z jejich ip, že tam vznikla škoda atd. Údajně je někdo od nich ochotný přijet a tady jim to předložit. Ta firma normálně v UK existuje.

    A teď to zajímavý: ta česká společnost je produkce, která dělala kus animovaného filmu, a nějaké renderovací práce pro ně dělalo jiné české studio, které ten zmíněný SW opravdu používá - ale má ho prokazatelně legálně zakoupený - a i tak sídlí úplně jinde a s jejich ip nemá nic společného, a žádný jejich stroj tam ani běžět nemohl - tady nejde o notebooky, jedná se o velké těžké pracovní stanice, vpn pokud vím nemají.

    Trochu to na mě dělá dojem, že poznali že to bylo renderované jejich softwarem a něco zkoušejí, nepředpokládám vyložený scam díky výše uvedenému. Nicméně, zatím jsem jim řekl, ať si vyžádají od té anglické firmy veškeré podklady a "důkazy", nějakou oficiální cestou (poštou, datovka) s razítkem a identifikací, co kdo chce, a proč.

    Nicméně je tam pár věcí divných: - ten člověk je ochotný přijet do Prahy a ukázat to, ale chce dopředu souhlas o nějakém sdílení nákladů na právníky, cestu atd - tohle mi přijde už skoro jako vyložený scam, to bylo samozřejmě odmítnuto, setkali jste se někdo s něčím takovým?

    - po telefonu z něj vypadlo že mají evidováno 9x porušení - tohle je zajímavé, protože je to malá firma kde mají 2 pracovní stanice na grafiku + jednu měli půjčenou ode mě, a cca 4 lidi s notebookama (kam to ale nemá smysl instalovat - jede to na xeonech a 32GB a víc ram).

    - samozřejmě se nedá vyloučit, že to nějaký zaměstnanec nebo spolupracovník neměl na svém zařízení nainstalované - to snad ani nejde návštěvám (ani zaměstnancům) kontrolovat jejich soukromé počítače - ale vzhledem k nárokům je to dost nepravděpodobné. Zcela jisté je, že to na žádném firemním počítači není a nikdy nebylo.

    A co mě tedy zajímá: 1, setkali jste se někdo s něčím podobným, řešili jste to, jak? Zajímají mě i technické detaily.. pokud budu brát že tam s tím někdo přišel a pustil to na jejich ip, tak předpokládám že ten jejich SW si ten počítač může prakticky libovolně ošahat - tedy zjistit mac adresu, SN desky, disku apod, název počítače, spočítat nějaký CID/UID identifikátor apod, může to dělat i screeny obrazovky pokud to uživatel odsouhlasí v eula apod? Nebo třeba zjišťovat jaký tam je nastavený emailový účet v běžných klientech nebo účtu (appleid, resp. live ID apod) ? Nebo něco jiného?

    2, kdyby se to prokázalo dle bodu 1, ale nebude to žádný z firemních počítačů - co dál? Je je to s odpovědností za provoz na ip? Teď nemyslím to že někdo nahlásí např. že z te ip teď spam nebo i zneužití SW, ale tahle odpovědnost zpětně že někdo v té síti někdy něco použil? Nevím jak to mají řešené, je to malá firmička, předpokládám nějaký adsl modem od O2 a podobně - zcela jistě nemají žádné logy atd.

    3, jak to vlastně dopadlo s logováním provozu? Vím že se to nějak rušilo, pak naopak zas víc šmírovalo obousměrně, pak to zrušil ÚS.. musí vůbec takováhle firmička s jedním modemem logovat? Mají zaheslovanou wifi, ale u ní je cedule s heslem, takže je přístupné pro každou návštěvu která k nim přijde. Pokud ano, jaké tam jsou sankce a používají se vůbec v praxi?

    díky za jekékoliv info/zkušenosti

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.