abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    29.5. 00:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.96.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.5. 20:33 | IT novinky

    Společnosti IBM a Red Hat představily Project Lightwell s investicí 5 miliard dolarů. Jedná se o důvěryhodné clearingové centrum pro bezpečnost open source softwaru a zabezpečení dodavatelských řetězců s novým AI modelem a globální skupinou více než 20 000 softwarových inženýrů. Služby centra budou dostupné prostřednictvím komerčních předplatných. Project Lightwell staví na iniciativách jako Anthropic Glasswing nebo OpenAI Trust Access for Cyber.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    28.5. 18:22 | Nová verze

    Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 26.05. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.5. 11:44 | IT novinky

    Český stát by v budoucnu mohl provozovat vlastní alternativu ke komunikačním aplikacím typu WhatsApp, Signal, Telegram, Facebook Messenger a podobně. Cílem je zajistit bezpečnou datovou komunikaci pro stát a jeho důležité subjekty, jako jsou bezpečnostní složky, ministerstva a další organizace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    28.5. 11:22 | Pozvánky

    Už za týden, ve čtvrtek 4. června, se v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích uskuteční další konference věnovaná tématům spojeným s IPv6 - Den IPv6. Program akce a registrační formulář jsou k dispozici na webu akce. Kapacita konference je omezená, proto organizátoři doporučují, aby se vážní zájemci přihlásili včas (k dnešnímu dni zbývá přibližně 30 volných míst). Konferenci Den IPv6 2026 organizují i letos společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.

    VSladek | Komentářů: 1
    28.5. 05:22 | IT novinky

    Zařízení Steam Deck OLED bylo znovu naskladněno, ale vlivem rostoucích cen pamětí a úložišť má novou, vyšší cenovku. Steam Deck OLED 512 GB stojí nově 779 EUR (stál 569 EUR) a Steam Deck OLED 1 TB stojí 919 EUR (stál 679 EUR). Samotné zařízení se nijak nezměnilo a nové ceny tedy pouze odráží aktuální náklady na komponenty a další globální logistické výzvy, se kterými se potýká celá branže.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 22:22 | IT novinky

    Český telekomunikační úřad zahajuje novou etapu využívání vysokofrekvenčního rádiového spektra v pásmu 26 GHz. Toto pásmo bude od 1. 7. 2026 otevřeno pro provoz moderních bezdrátových sítí, zejména sítí páté generace (5G), pevných bezdrátových přístupových sítí (FWA) a lokálních či průmyslových sítí určených například pro výrobní areály, logistická centra nebo technologické kampusy. Současně s otevřením pásma 26 GHz přistoupil ČTÚ ke zpřístupnění informací o využívání rádiových kmitočtů v tomto pásmu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    27.5. 22:11 | IT novinky

    Logitech představil myš Signature Comfort Plus M850 L s polstrovanou opěrkou dlaně pro větší pohodlí a sadu s touto myší a klávesnicí s integrovanou opěrkou dlaní Signature Comfort Plus Combo MK880.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    27.5. 16:33 | IT novinky

    Gaël Duval se rozepsal o novinkách a plánech Murena a /e/OS. Počet uživatelů telefonů Murena a mobilního operačního systému /e/OS bez aplikací a služeb od Googlu se blíží 100 000. Ambicí je, aby se /e/OS stal třetí mobilní platformou v Evropě i na světě, s potenciálem dostat se i na PC. Blíží se vydání nové verze 4 s funkcemi zálohování a obnova, import e-mailů z Gmailu a rozpoznávání hlasu. Murena Workspace přinese videohovory, elektronický podpis a správu zařízení (MDM).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    27.5. 15:22 | Komunita

    Dnes a zítra probíhá Ubuntu Summit 26.04. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze na YouTube. Úvodní slovo měli Mark Shuttleworth a Jon Seager.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (12%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1759 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    9.11.2015 21:36 OldFrog {Ondra Nemecek} | skóre: 36 | blog: Žabákův notes | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Odešel USB disk?
    Každý se rád potěší trablemi druhých, tak se pochlubím :-)

    S diskem jsem si docela užil... První pokus o kopírování pomocí ddrescue selhal po dvou dnech v 99%, protože došlo místo na disku. Není se co divit, udělal jsem si na cílovém disku místo podle výpisu partišny v gparted, ale pak kopíroval celé zařízení a na ten nevelkým rozdíl jsem dojel. A protože jsem při spouštění ddrescue nezadal log soubor, nemohl jsem plynule navázat.

    Zkusil jsem tedy vygenerovat přibližný log soubor pomocí --generate-mode, což trvalo další den. Vůči tomuto log souboru jsem pak spustil druhý průchod, ale co čert nechtěl, v 80% mi vypnuli elektriku a na naběhnutí počítače jsem místo textového souboru s log souborem na disku našel několikamegový binární blob. Ne, opravdu jsem se díval do správného souboru a opravdu tam byl rozsyponý čaj. WTF?! Pro jistotu jsem na cílovém disku udělal fsck, kupodivu bez problému. Nechápu, co se stalo.

    Budiž, o pracně získaný přibližný log soubor jsem přišel, co takhle celý postup opakoval od nuly - ale správněji? To se nakonec povedlo a zdá se, že mám většinu dat zpátky a že skutečně bylo chybných je těch 18 sektorů. Nakonec jsem zkontroloval souborový systém na obrazu disku, ve found.000 jsem našel jen jeden soubor, kopírovaný v okamžiku zaůplnění disku na 100%. Takže ke větší újmě snad ani nedošlo. Co s porouchaným diskem budu teprve řešit.

    Pro podobné nešťastlivce jako jsem já uvedu, jak jsem měl postupovat hned od začátku:
    # získat obraz celého disku, hlavně zadat log soubor:
    ddrescue -vv --no-split --no-trim /dev/sdc MyBook-sdc.bin MyBook-sdc.log
    
    # pokusit se získat co se nepovedlo předtím:
    ddrescue -vv --retry-passes=3 /dev/sdc MyBook-sdc.bin MyBook-sdc.log
    
    # takto můžu vadný disk odpojit a vyndat z pc (pokud umí deska a disk hotplug - AHCI):
    echo 1 > /sys/block/sdc/device/delete
    
    # nastavit loop zařízení, portscan najde v obrazu disku partišny, abych je mohl připojit:
    losetup --find --partscan --show MyBook-sdc.bin
    
    # připojíme data, radši v readonly režimu, zde poznámka, proč nebyl readonly režim použit 
    # už při losetup - protože ntfs-3g pak partišnu odmítnul připojit, asi si připojení na disk 
    # nějak poznamenává nebo co:
    mount   --options ro /dev/loop0p1 MyBook-sdc.dir/
    
    # data odpojíme:
    umount  --force /dev/loop0p1
    
    # zde jsem nastavil /dev/loop0p1 jak raw disk pro virtuálizovaná WindowsXP 
    # a provedl kontrolu disku z Windows XP, což skončilo úspěšně
    
    # po vypnutí WindowsXP můžu loop zařízení smazat, je to jediný loop v systému takže stačí:
    losetup --detach-all
    
    Použité zdroje:
    -- OldFrog

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.