abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    25.11.2015 08:29 pentaxxx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bonding, 802.3ad, bridge .... jak optimalne propojit 3 zarizeni s dualport kartama?
    Dobre napisu to cesky:

    1) Ano muj zpusob vyuziti se velmi blizi RAW READ. O tom celou dobu pisu. Nevim proc mi tu je vnucovano neco jineho. Zapomenme na datasheet vyrobce. Proste realne mam vyzkousene rychlosti cteni a zapisu, kopirovani atd. RAMdisk je rychly vic nez dost, disk NVME zvlada kolem cca 900MB/s (po upgradu na PCIe adapter to bude lepsi), SSD pole R0 2x495MB/s, SSD bez pole 480MB/s a klasicke disky mezi 120-160MB/s na kus (takze v RAID0 necely dvojnasobek) v syntetickych testech. V realnem provozu je to o par MB/s min, ale rozhodne zadny z disku neklesne na polovicni rychlost ani v soucasnem zapojeni!!!

    Zkusim jeste kopirovat dva ruzne adresare z toho NVME disku pres dva thready na jinych portech karet na SSD disk(single s maximem 480MB/s) do UBUNTU jestli to pojede rychlosti odpovidajici dvojnasobku maxima SAMBY, pripadne o kolik MB/s to spadne dolu. Ale rozhodne nepocitam, ze to pojede jen 2x57MB/s tak aby to zvladla jedna gigabitova karta. Urcite to bude rychlejsi.

    2) Nekolikrat sem napsal ze nemam R5 ani R10 ani R1, disky jsou oddelene a soucasne cteni z jednoho disku=volume (at uz RAID0, ktery je jen ve dvou pripadech, tak fyzickeho disku) se deje vyjimecne proc se o tom vlastne bavime??? KOPIROVANI, SYNCHRONIZACE, ZALOHOVANI atd. JEDE SOUBEZNE Z RUZNYCH STROJU A Z RUZNYCH DISKU(POLI) tzn. rychlost disku ani seek nejsou limitujici. 3) asi viz bod 2 Jak sem psal, z praxe se skutecne deje to ze jede 90MB/s jednim smerem, 85MB/s druhym smerem (pripadne stejnym smerem ale jinou kartou) a jeste nejakych 20MB/s skrze internet = se trema kartama uz ted jeden stroj zvlada 195MB/s soubezne komunikace a na 1Gbps karte by toto nebylo realne. Mam vyzkousene ze podobna cinnost skrze 1 kartu da maximalne nejakych 110MB/s (teoreticky strop 125MB/s neni realne dosahnout) 4) Jak sem psal moje vyuziti je vyrazne odlisne od pristupu vice lidi k jednomu diskovemu poli a to jeste navic k ruznym castem disku. Toto sem vubec nemotejme. 3 kusy HP NC360T (dual INTEL PRO/1000PT), 1 kus INTEL PRO/1000PT a dva kusy neceho od INTELu v QNAPu. To mi neprijde jako kazdej pes jina ves.

    Nevim co znamena starat se o karty??? Jako ze muzou odejit a budu muset vymenit kus za kus a opravit MAC adresu v konfiguracich?

    SAMBA je hodne limitujici faktor. V defaultu by byl zbytecny i gigabit a i USB3 by bylo v danou chvili rychlejsi.

    Nejlevnejsi pouzitelny switch s podporou 802.3ad jsem videl TP-LINK TL-SG3210 za cca 4 tisice. Dalsi velky kram, ktery budu muset privrtat na zed a napajet ho nejspis pres PoE nebo jak, protoze v mistnosti je jedina zasuvka o patro niz. kabelaz je tahana pudou = male dirky skrz sadrokartonovy strop pro kabely. Navic mi urcite bude stacit vyrazne mene nez 16gbit, kdyz bude tect maximum nekde pod 3Gbps soubezne (= 2x 1Gbps trasnfery + zpetna komunikace + Internet a nejake dalsi drobnosti). On ten switch taky realne pojede 8Gbps jednim smerem a druhym smerem to budou spis desitky kbps a to pri zapojeni vsech portu, coz ja jich obsadim asi jen 7.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.