abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.7. 21:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.7. 14:22 | IT novinky

    Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    23.7. 12:22 | IT novinky

    Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    23.7. 04:33 | IT novinky

    Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (28%)
     (25%)
     (6%)
     (5%)
     (5%)
     (2%)
     (2%)
     (28%)
    Celkem 123 hlasů
     Komentářů: 15, poslední včera 15:10
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    7.12.2015 22:20 Brad | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bezpečnost na Linuxu
    Chtěl jsem spíš rozšířit povědomí a rozvířit diskusi, ovšem vidím, že už se tu někdo zajímá (což jsem ani moc nečekal). Skvělé.

    Měl bych asi mírnit případné nadšení z druhé strany, též nejsem žádný matematik ani kdovíjaký jiný odborník (dokonce i s angličtinou mám potíže), jen se prostě zajímám. Mé znalosti končí u naprogramování složitějšího jednočipu, vlastní procesor jsem zatím nepostavil (i když jsem o tom jeden čas uvažoval, ale to se nepočítá), ale aspoň vím, o čem píšete.

    Je to zajímavé čtení (i s tím závěrem, „auditable open designs” by bylo super řešení, také jsem nad tím už předtím sám pro sebe přemýšlel a došel jsem ke stejnému výsledku, ovšem je to jako vždy s pár háčky - třeba kdo bude auditor či kde je brát, atp).

    Slabé místo většiny z výroby backdoornutých a kompromitlých systémů bude nejspíš ten kabel, co do něj vede (napájecí nepočítám; bavíme se o domácnostech a malých firmách, z nich asi málokdo bude stát za to, aby kolem něj běhal člověk s EMI vybavením), ovšem zároveň ten kabel prostě potřebujeme, takže víceméně řešíme, jaké možnosti obrany máme před paralelními ekosystémy (neznámého druhu a provedení), které (teoreticky, nemáme žádné důkazy) koexistují v našem systému a můžou provádět bůhvíco (a nebo taky nic, ale kdo ví…). Přidat fyzickou vrstvu a vlastní analyzér? Jak by taková věc měla vypadat (100Mbps LAN komunikuje tuším na 480MHz, o gigové nevím vůbec nic), a je to vůbec reálně proveditelný koncept? Kdo ty hromady dat bude přehrabovat, aby tam našel něco, o čem ani nevíme jestli to tam je? Fakt se v tom ztrácím, ale zároveň se mi moc nelíbí myšlenka, že bychom se měli jen tak odevzdat… Můžem něco změnit? Co můžem udělat (třeba pro Open Hardware CPU s rozumným výkonem a spotřebou, nebo aspoň nějaký malý RISC typu ARM, MIPS)?

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.