abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 526 hlasů
     Komentářů: 22, poslední včera 10:06
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    12.2.2016 00:00 CandySan | skóre: 11 | blog: bonzacek
    Rozbalit Rozbalit vše Rozdilova zaloha obrazu virtualniho disku; KVM; LVM volume

    Zdar odbornici!

    Nevyznam se v potrebnych detailech v tom, co vsechno se deje na disku, jak casto se tam co meni a kde, kdyz nemam na mysli jen samotna data.

    Mam nasledujici scenar:
    KVM virtualky pouzivaji jako disky lvm logicke svazky (raw). Tyto zalohuju na jiny pocitac tak, ze nejprve necham lokalne vytvorit komprimovane kopie. Potom je pomoci rsync k sobe stahuje zalohovac (dirvish - ten je take iniciatorem lokalni pripravy dat) s tim, ze stahuje k sobe jen rozdilna data a po siti netece cely obraz disku.

    Zjistil jsem, ze kdyz pouziju lzo komprimaci, tak je to nejen rychle, kdyz ma lzo rychlost v popisu prace, ale zaroven neni prilis velky rozdil ve vysledne velikosti oproti gzipu a hlavne jsou komprimovane vysledky datove velmi podobne predchozim komprimovanym souborum z predeslych zaloh.

    Speedup se na ruznych serverech s ruznymi daty virtualnich disku pohybuje klidne az kolem 300 (jinde 9, jinde 46, jinde 110...) zatimco s gzipem to bylo vzdy jen 1,0x.

    Takze kdyz kouknu namatkou na nejaky server, tak vidim, ze celkova pripravena data jsou o velikosti 63GB a skutecne prenesenych dat po siti bylo jen 569MB.
    Dirvish uklada data tak, ze soubory bez zmeny jen linkuje a tim vyznamne setri misto (deduplikace), ale soubory s jakoukoliv zmenou do nove zalohy nakopiruje cele (sestavi je z predchozich ulozenych dat, proto se po siti prenese jen tech 569MB ale na disku potom pribude celych 63GB, ktere tam ted uz lezi 2x - jednou z predchozi zalohy a podruhe z aktualni zalohy).

    Az sem je to jasne a neni co resit. Funguje to tak uz leta.

    Jenze spekuluju nad tim, jak ukladat jen rozdily tech zaloh? Mam vsak obavu, ze uloha nema reseni, ale nez to zcela zavrhnu, tak zkousim, zda vas nekoho nenapadne reseni v tomto bode.

    Napadlo me neco, co se ukazalo jako slepa ulicka. Zkusil jsem vysledny soubor jednoduse rozdelit na spoustu malych casti. Klidne treba na 1000 kousku rozsekany puvodni disk a mylne jsem doufal, ze z te tisicovky malych kousku bude cela rada tech, ktere nemaji zadnou zmenu. cekal jsem tedy, ze kdyz probehne nekolik takovychto zaloh, tak se ukaze, ze spousta tech malych fajlu budou stejne (na zalohovaci tedy jen linky) a ze tim nakonec usetrim spoustu mista, Jenze ne! Kazdy jeden file byl vzdy zmeneny! Vzdy v nem byla zmena i kdyz jsem udelal zalohy hned po sobe v rozmezi jekolika minut behu systemu! Nenasel se ani jediny kousek, ktery by nemel zmenu! Rikal jsem si, ze zkusim udelat totez bez komprimace, ale taky bez vysledku! Zmena v kazdem kousicku!

    Ja vlastne ani nevim odkud se tuhle zmeny berou? Je divne, ze by v kazdem kousku disku (resp. takhle rovnomerne rozlozene) doslo k nejakemu zapisu, ne?
    I informace o datu pristupu se (snad?) uklada na zacatek disku, ne?
    Pokud by data pri rozdelovani byla nejak posunuta, tak by to muselo (snad?) byt posunute v celem ukladanem fajlu nejak a tak by ani rsync nebyl tak moc uspesny, ne..?

    Mam tedy k vyse uvedenmu 2 otazky:
    1. odkud se berou ty zmeny v celem objemu dat?
    2. kdyz by se rozlustil bod 1, tak ucelem toho vseho je docilit nejak toho rozdiloveho zalohovani. Nejlepe tedy rozdelenim na kousky, ktere se nemeni a ty ktere se meni... ale i zcela jiny pohled na rozdilovou zalohu obrazu disku by mne velmi obohatil. K vyse uvedenemu dodavam, ze se jedna o ruzne FS uvnitr tech zalohovanych disku a deje se to u vsech. Format LVM disku je raw.

    Dekuju za pripadnou pozornost.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.