abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (15%)
     (15%)
     (8%)
     (0%)
     (0%)
     (8%)
     (0%)
     (54%)
    Celkem 13 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    12.2.2016 00:00 CandySan | skóre: 11 | blog: bonzacek
    Rozbalit Rozbalit vše Rozdilova zaloha obrazu virtualniho disku; KVM; LVM volume

    Zdar odbornici!

    Nevyznam se v potrebnych detailech v tom, co vsechno se deje na disku, jak casto se tam co meni a kde, kdyz nemam na mysli jen samotna data.

    Mam nasledujici scenar:
    KVM virtualky pouzivaji jako disky lvm logicke svazky (raw). Tyto zalohuju na jiny pocitac tak, ze nejprve necham lokalne vytvorit komprimovane kopie. Potom je pomoci rsync k sobe stahuje zalohovac (dirvish - ten je take iniciatorem lokalni pripravy dat) s tim, ze stahuje k sobe jen rozdilna data a po siti netece cely obraz disku.

    Zjistil jsem, ze kdyz pouziju lzo komprimaci, tak je to nejen rychle, kdyz ma lzo rychlost v popisu prace, ale zaroven neni prilis velky rozdil ve vysledne velikosti oproti gzipu a hlavne jsou komprimovane vysledky datove velmi podobne predchozim komprimovanym souborum z predeslych zaloh.

    Speedup se na ruznych serverech s ruznymi daty virtualnich disku pohybuje klidne az kolem 300 (jinde 9, jinde 46, jinde 110...) zatimco s gzipem to bylo vzdy jen 1,0x.

    Takze kdyz kouknu namatkou na nejaky server, tak vidim, ze celkova pripravena data jsou o velikosti 63GB a skutecne prenesenych dat po siti bylo jen 569MB.
    Dirvish uklada data tak, ze soubory bez zmeny jen linkuje a tim vyznamne setri misto (deduplikace), ale soubory s jakoukoliv zmenou do nove zalohy nakopiruje cele (sestavi je z predchozich ulozenych dat, proto se po siti prenese jen tech 569MB ale na disku potom pribude celych 63GB, ktere tam ted uz lezi 2x - jednou z predchozi zalohy a podruhe z aktualni zalohy).

    Az sem je to jasne a neni co resit. Funguje to tak uz leta.

    Jenze spekuluju nad tim, jak ukladat jen rozdily tech zaloh? Mam vsak obavu, ze uloha nema reseni, ale nez to zcela zavrhnu, tak zkousim, zda vas nekoho nenapadne reseni v tomto bode.

    Napadlo me neco, co se ukazalo jako slepa ulicka. Zkusil jsem vysledny soubor jednoduse rozdelit na spoustu malych casti. Klidne treba na 1000 kousku rozsekany puvodni disk a mylne jsem doufal, ze z te tisicovky malych kousku bude cela rada tech, ktere nemaji zadnou zmenu. cekal jsem tedy, ze kdyz probehne nekolik takovychto zaloh, tak se ukaze, ze spousta tech malych fajlu budou stejne (na zalohovaci tedy jen linky) a ze tim nakonec usetrim spoustu mista, Jenze ne! Kazdy jeden file byl vzdy zmeneny! Vzdy v nem byla zmena i kdyz jsem udelal zalohy hned po sobe v rozmezi jekolika minut behu systemu! Nenasel se ani jediny kousek, ktery by nemel zmenu! Rikal jsem si, ze zkusim udelat totez bez komprimace, ale taky bez vysledku! Zmena v kazdem kousicku!

    Ja vlastne ani nevim odkud se tuhle zmeny berou? Je divne, ze by v kazdem kousku disku (resp. takhle rovnomerne rozlozene) doslo k nejakemu zapisu, ne?
    I informace o datu pristupu se (snad?) uklada na zacatek disku, ne?
    Pokud by data pri rozdelovani byla nejak posunuta, tak by to muselo (snad?) byt posunute v celem ukladanem fajlu nejak a tak by ani rsync nebyl tak moc uspesny, ne..?

    Mam tedy k vyse uvedenmu 2 otazky:
    1. odkud se berou ty zmeny v celem objemu dat?
    2. kdyz by se rozlustil bod 1, tak ucelem toho vseho je docilit nejak toho rozdiloveho zalohovani. Nejlepe tedy rozdelenim na kousky, ktere se nemeni a ty ktere se meni... ale i zcela jiny pohled na rozdilovou zalohu obrazu disku by mne velmi obohatil. K vyse uvedenemu dodavam, ze se jedna o ruzne FS uvnitr tech zalohovanych disku a deje se to u vsech. Format LVM disku je raw.

    Dekuju za pripadnou pozornost.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.