abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 4
    včera 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (58%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 402 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    6.3.2016 01:25 Jooky (inactive) | skóre: 39 | blog: Jooky | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zivotnost AKU v UPS a nabijeni obecne
    Pouzivam original APC ... v praci by mi nedovolili DIY riesenie z random baterii + ani by som to nechcel

    Zalezi od toho ako caste je to prepinanie. Aj kebyze je to len par krat do mesiaca, tak by som to nenechaval tak (viac dole).

    Kalibracia je primarne na spravne urcovanie TIMELEFT. APC robi kalibraciu aj pri beznom vypadku napajania. Cize ak pol roka dozadu bezal system nejaku dobu na UPS, tak kalibraciu vynecham. Ked nie, tak to spravim skorsie aby sa spravil aspon jeden cyklus na baterke. Baterie maju tendenciu zleniviet, ked len sedia pod udrziavaci napatim.

    Ten vstup vstrede nie je potrebny. 12V olovena bateria sa sklada z clankov, ked mas 24V, tak ich mas proste len 2x viac. Original bateria ti pride rovnomerne nabita. Ked si to skladas sam, tak pred prvym pouzitim je nutne obe baterie nabit (idealne nejakou procesorovou nabijackou, aby boli rovnako). Drobne rozdiely sa dorovnavaju cez vyssie napatie, pred dokoncenim nabijania. Na 12V bateriu sa pouzije 14.4V, alebo na sadu 28.8V. To zabezpeci, ze jednotlive clanky sa vyrovnaju. Baterii to neskodi ... jediny problem je, ak spojis baterie s roznou kapacitou (roznym vekom), alebo zaloziz rozne nabite baterie. V tom pripade k vyrovnaniu nemusi vobec dojst ... a jedna znich to vzda.

    ---

    ... a teraz este k tomu castemu prepinaniu na baterku (a tiez preco nezatazovat velmi UPS).

    Cely moj rack je napajany z UPS SUA1500I. Cisla vypadaju nasledovne:

    Kapacita je: 1500 VA
    Aktualna zataz: 10 %
    Nominalne napanie baterii: 24V

    To mame cca 150VA. Ked si odmyslim straty a samotnu spotrebu UPS, tak z baterky ide cca 6.5A a to uz je celkom znacny prud. Pri "typical" konfiguracii sa dostavame na prud 20A a pri max zatazi niekde az na uroven 41A ... nez dojde k ustaleniu tak este dokonca viac. Prepnutie na bateriu je vacsionou minimalne 5 sekundovy cyklus, po ktorom nasleduje nabijanie baterie ...

    K tym prudom je pekny graf ako to ma vplyv na zivotnost baterie, ale ani krat to teraz neviem najst. Pravidelne aj len "otukavanie" vysokym prudom opotrebova elektrody. Ked sa ti UPS prepina na bateriu tak raz za par mesiacov, tak by som to moc neriesil, ale ak je to aj niekolko krat do mesiaca (+ UPS ma vysoku zataz), tak na to treba davat pozor. Ked najdem ten graf, tak doplnim ...

    Len na porovanie. Vyrobca Zabat (tie pouzivam na kadejake bateriou napajanie projekty) udava kapacitu 18Ah (take by mali byt v tej Smart UPS) len ak sa bateria vybija 20h !!! To je prud maximalne 0.9A . Tento prud sa da povazovat za "safe" z pohladu cyklov, vsetko viac uz skracuje zivotnost baterie. V mojom pripade z baterie dostanem uz len cca 10Ah. V pripade Max zataze uz len nieco okolo 7Ah. Rozdiel sa v baterii premeni na teplo, co elektrodam a elektrolitu moc nepomaha (a toho tepla je celkom dost).

    ---

    Okrem toho, co som spomenul, zivotnost baterie ovplivnuje aj moznostvo pouzitej energie v jednotlivych cykloch. Dokument k Zabat baterii hovori:

    100% -> 200 cyklov
    50% -> nieco cez 400 cyklov
    30% -> nieco cez 1200 cyklov

    Je rozdiel ak pocas napr 30 minutoveho vypadku prejdem celym cyklom, alebo ostanem niekde znacne nad polovicou. V mojom pripade s prehladom nad 30% vo vacsine installacii + ako bonus, nemusim riesit health check servra po reboote.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.