abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | IT novinky

    Letošní Turingovou cenu (2025 ACM A.M. Turing Award, Nobelova cena informatiky) získali Charles H. Bennett a Gilles Brassard za základní přínosy do oboru kvantové informatiky, které převrátily pojetí bezpečné neprolomitelné komunikace a výpočetní techniky. Jejich protokol BB84 z roku 1984 umožnil fyzikálně zaručený bezpečný přenos šifrovacích klíčů, zatímco jejich práce o kvantové teleportaci položila teoretické základy pro budoucí kvantový internet. Jejich práce spojila fyziku s informatikou a ovlivnila celou generaci vědců.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | Zajímavý článek

    Firefox 149 dostupný od 24. března přinese bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně (s CZ a SK se zatím nepočítá) a zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view). Firefox Labs 149 umožní přidat poznámky k panelům (tab notes, videoukázka).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 00:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.9 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 146. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:11 | Zajímavý software

    Dle plánu byla vydána Opera GX pro Linux. Ke stažení je .deb i .rpm. V plánu je flatpak. Opera GX je webový prohlížeč zaměřený na hráče počítačových her.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 19:22 | Nová verze

    GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.27.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byly publikovány informace (technické detaily) o bezpečnostním problému Snapu. Jedná se o CVE-2026-3888. Neprivilegovaný lokální uživatel může s využitím snap-confine a systemd-tmpfiles získat práva roota.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 03:33 | Zajímavý software

    Nightingale je open-source karaoke aplikace, která z jakékoliv písničky lokálního alba (včetně videí) dokáže oddělit vokály, získat text a vše přehrát se synchronizací na úrovni jednotlivých slov a hodnocením intonace. Pro separaci vokálů využívá UVR Karaoke model s Demucs od Mety, texty písní stahuje z lrclib.net (LRCLIB), případně extrahuje pomocí whisperX, který rovněž využívá k načasování slov. V případě audiosouborů aplikace na

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 2
    18.3. 18:22 | Nová verze

    Po půl roce vývoje od vydání verze 49 bylo vydáno GNOME 50 s kódovým názvem Tokyo (Mastodon). Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    18.3. 17:22 | Nová verze

    Článek na stránkách Fedora Magazinu informuje o vydání Fedora Asahi Remixu 43, tj. linuxové distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 43.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.3. 13:33 | Pozvánky

    Byl zveřejněn program konference Installfest 2026. Konference proběhne o víkendu 28. a 29. března v Praze na Karlově náměstí 13. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (15%)
     (7%)
     (1%)
     (11%)
     (29%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (24%)
    Celkem 1117 hlasů
     Komentářů: 27, poslední 17.3. 19:26
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    1.5.2016 06:52 Standa
    Rozbalit Rozbalit vše Linux pohledem začátečníkaa laika, plus prosba o radu s distribucí.
    Jeden můj známý, už starší pán, má PC ještě s Windows XP a chtěl přejít na aktuálnější systém. Tak mě požádal abych mu nainstaloval Linux. Sám jsem Linux před časem jen zkoušel, také s ním nemám žádné zkušenosti. Tento jeho starší PC by si pak nechal jako záložní, chce si pořídit novější stroj a tam dát také Linux (W 10 zkusil a řekl, že nikdy více). Takže na ten jeho stávající starší stroj jsem se rozhodl mu nainstalovat remaster Lubuntu - W7 (http://juhele.blogspot.cz/2015/08/lubuntu-w7-professional-1404-lts-verze_30.html, prostředí na screeshotech vypadá skoro přesně jako XP.

    Instalace proběhla v celku v pohodě (ačkoli nebyla detekována stávající USB klávesnice, musel jsem použít PS2 klávesnici). Systém naběhl, paráda, známý jásal, že to vypadá přesně jako Windows. Jásal ale předčasně. První věc byla ta, že ačkoli jsme při instalaci zvolili qwerty klávesnici, v systému nebyla, byla tam jen klasická česká. Navíc po aktualizaci software zmizela i ta, zůstala jen anglická. Samozřejmě jsem pak přidal zase českou zpět, ale qwerty tam prostě není. No nic. Další překvápko pro něj bylo, že se věci nazývají jinak než ve Windows (Svazky namísto Disků, apod.). Řekl jsem mu,že je to jen o zvyku. To by asi skousl, ale pak přišlo jedno velké rozčarování: že v systému není vše v češtině, a šok pro něj bylo pravé myšítko: namísto jednoduchého "Odstranit" anglicky "Move to Trash", namísto "Přejmenovat" "Rename"... Anglicky totiž vůbec neumí. Je také zvyklý, že se mu Outlook Express automaticky spouští hned s náběhem systému, hned se mu stahuje pošta. Ve Windows se to jmenuje "Po spuštění", tady jsme nic takového nenašli... :-( Zapátral jsem a prý to jde udělat přes nějaký script - pro nás oba španělská vesnice. Dále je také zvyklý na Irfanview, a ačkoli je v tomto Lubuntu přítomen i WINE, nepodařilo se mě Irfanview nainstalovat. Taktéž používá stejně jako já F.lux (https://www.interval.cz/clanky/utility-ktere-zdarma-ochrani-vase-oci-pri-praci-na-pc-hlavne-v-noci/). Nepodařilo se nám ho instalovat, ani jiný doporučovaný - Redshift. Opět to chce jakési kofigurování, což opět je pro nás jakožto klikače z Windows něco nepředstavitelného. Těch peripetiích tam bylo ještě více, třeba s Terminálem (to je pro něj další španělská vesnice), nechci to všechno rozepisovat, nakonec chtěl, aby se mu zpátky spouštěly jako první Windows, tohle Ubuntu odmítá používat, považuje ho za nedodělek navíc ještě ne zcela přeložený do češtiny. Bohužel se mi ale nepodařilo nikde nalézt Správce Spuštění (Grub?) - prostě tam není.

    Ten známý ale Linux nezavrhl, stále by ho chtěl, ví že distribucí je spousta i různých prostředí.

    Můj dotaz tedy zní: v které distribuci s kterým prostředím se dá vše jen naklikat, kde se nemusí něco "konfigurovat" a používat Terminál?

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.