abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 524 hlasů
     Komentářů: 22, poslední dnes 10:06
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    1.10.2016 16:06 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaké prostředí pro JAVU pod Linuxem ?
    Předpokládal jsem, že je jasné, že se ptám na výhody Vimu při použití místo IDE – aby to opravňovalo doporučovat Vim místo IDE. Ptal jsem se a něco, co by vyvracelo mé tvrzení, že Vim obecně na vývoj v Javě vhodný není.
    Za jednu z hlavních považuji, že na veškeré programování mohu používat jediný editor, na který jsem zvyklý a který používám od doby, kdy tady ještě IDE nebyla.
    To, že jste na Vim zvyklý, je subjektivní věc, rozhodně to není platné všeobecně.
    Má všechno, co ke své práci potřebuji.
    Opět subjektivní tvrzení, které navíc nejspíš platí proto, že toho nepotřebujete mnoho.
    Propojení Vimu s kompilátorem či interpretrem mu dává podobné schopnosti jako uváděná IDE.
    No, ta podoba je velmi velmi vzdálená. Navíc aby to opravňovalo doporučovat Vim místo IDE, ty schopnosti by musely být alespoň srovnatelné, ne-li lepší.
    Vim má vlastní makrojazyk, který je 10. nejrozšířenějším jazykem a který je objektový.
    Pluginy do Idey, NetBeans i Eclipse se píšou v Javě, tedy přesně v tom jazyce, o kterém se tu bavíme. Takže se nemusím učit druhý jazyk.
    Je v něm napsána celá konfigurace pro asi 500 programovacích a jiných jazyků.
    Nějak nevidím tu výhodu, že kromě jazyka, o kterém je řeč, podporuje ještě 499 jiných jazyků.
    Konfigurace se dá snadno verzovat a distribuovat.
    Konfigurace Idey a NetBeans jsou XML soubory, konfiguraci Eclipse myslím properties soubory. Také se dají snadno verzovat a distribuovat. A mimochodem se to i využívá. Viděl jste nějaký Java projekt, který by měl sdílenou konfiguraci Vimu? Nebo je to spíš tak, že Vim používají jednotlivci, používají ho po svém a každá taková instalace Vimu vypadá úplně jinak?
    Spuštění Vimu je řádově rychlejší, než spouštění IDE. Typicky se jedná o zlomky sekundy. Pro mnohé programátory nepodstatné, ale pro mne důležité.
    Tady jste to rovnou sám napsal, že je to vaše subjektivní hodnocení, které pro ostatní není důležité. Mimochodem, během toho zlomku sekundy Vim stihne udělat i analýzu kódu a vše zaindexovat, takže vám dokáže okamžitě po spuštění třeba napovídat názvy metod a parametry? Možná kdybyste používal nějaký vhodnější nástroj, nemusel byste ho tak často ukončovat a pak by vás nezajímalo, jak dlouho startuje…
    Pokud tedy potřebuji provést nějaký netriviální úkol, např. konvertovat HAML do XML, XML do HTML či JSON, zavolám si přímo v editoru externí službu, která mi to provede na definovaných řádcích. Stejně jednoduchý je import výsledku databázového či http dotazu.
    Ve zdrojácích Javy, které jsem viděl, se naštěstí kusy HAML, HTML, XML nebo JSON přímo v Java kódu vyskytují minimálně, a naneštěstí tam bývají obalené Java kódem, takže použít rovnou řádky ze souboru je nemožné (protože to nebude třeba XML, ale XML s uvozovkami, středníky a plusy navíc). Takže zavolat přímo tu externí službu by bylo k ničemu. A když už bych něco takového potřeboval provést, mám k dispozici schránku. Spíš se ale v takových projektech vyskytují samostatné HAML, HTML, XML nebo JSON soubory, a s těmi mohu zase v IDE normálně pracovat stejně jako s Javou. A samozřejmě na nich mohu zavolat i externí služby. Chápu, že pro vás je to velká výhoda Vimu, protože bez toho by to byl jenom dobrý editor a vývojové prostředí by z toho udělat nešlo. Ale porovnávat to s IDE je směšné – vždy IDE jsou právě od toho, abych externí nástroje používat nemusel a měl vše, co potřebuji k práci, integrované v jednom programu. Tak, abych to mohl používat všechno stejně, abych to mělo snadno dostupné.
    Silnou zbraní Vimu jsou regulární výrazy, které jsou jinými uživateli obvykle podceňovány.
    Což ovšem nijak neodlišuje Vim od IDE. Čím se naopak IDE liší, je to, že ty regulární výrazy můžu použít i kontextově – třeba hledat ve všech změněných souborech nebo ve všech souborech testů, které mají příponu .java, a můžu hledat třeba jenom v komentářích nebo ve stringových literálech (nebo naopak mimo ně).
    Považuji za důležité, že Vim nemá kolem sebe žádná tlačítka ani nějaké pull-down menu. Vše je soustředěno do jednoho příkazového a jednoho stavového řádku. To přispívá k hygieně při práci.
    Opět nic, čím by se Vim odlišoval. Naopak, IDE těch režimů práce podporují víc a umožňují mezi nimi snadno přepínat – od toho vašeho módu, kdy mám fullscreen textový editor a nic kolem, až po editor zarámovaný ze všech stran různými panely, které klidně můžu vzít a přetáhnout na vedlejší monitor.

    Jinak Vim je skvělý editor třeba když potřebuju oeditovat nějaký konfigurák vzdáleně na serveru. Ale myslím, že mu dělají medvědí službu ti, kteří jej doporučují jako vývojové prostředí pro běžné jazyky, které jsou podporované IDE – a kteří, když mají napsat, jaká je výhoda Vimu při takovém použití, vyjmenují pár subjektivních výhod a pak několik věcí, ve kterých je Vim stejný nebo horší než IDE.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.