abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Zajímavý článek

    Uroš Popović v krátkém článku vysvětluje, co jsou emulátor terminálu, TTY a shell a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Jde o první díl seriálu na jeho novém webu Linux Field Guide věnovaném nízkoúrovňové práci s linuxovými systémy.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    16.5. 22:33 | Nová verze

    Byl vydán Debian 13.5, tj. pátá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.14, tj. čtrnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.5. 12:55 | Nová verze

    CiviCRM (Wikipedie) bylo vydáno v nové verzi 6.14.0. Podrobnosti o nových funkcích a opravách najdete na release stránce. CiviCRM je robustní open-source CRM systém navržený speciálně pro neziskové organizace, spolky a občanské iniciativy. Projekt je napsán v jazyce PHP a licencován pod GNU Affero General Public License (AGPLv3). Český překlad má nyní 45 % přeložených řetězců a přibližuje se milníku 50 %. Potřebujeme vaši pomoc, abychom se dostali dál. Pokud máte chuť přispět překladem nebo korekturou, přidejte se na platformu Transifex.

    jardaIT | Komentářů: 3
    15.5. 12:22 | Bezpečnostní upozornění

    Další lokální zranitelností Linuxu je ssh-keysign-pwn. Uživatel si může přečíst obsah souborů, ke kterým má právo ke čtení pouze root, například soubory s SSH klíči nebo /etc/shadow. V upstreamu již opraveno [oss-security mailing list].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    14.5. 17:22 | Komunita

    Singularity (YouTube) je nejnovější otevřený film od Blender Studia. Jedná se o jejich první 4K HDR film.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    14.5. 16:55 | Zajímavý software

    Vyšla hra Život Není Krásný: Poslední Exekuce (Steam, ProtonDB). Kreslená point & click adventura ze staré školy plná černého humoru a nekorektního násilí. Vžijte se do role zpustlého exekutora Vladimíra Brehowského a projděte s ním jeho poslední pracovní den. Hra volně navazuje na sérii Život Není Krásný.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    14.5. 14:00 | Zajímavý projekt

    Společnost Red Hat představila Fedora Hummingbird, tj. linuxovou distribuci s nativním kontejnerovým designem určenou pro vývojáře využívající AI agenty.

    Pinhead | Komentářů: 6
    14.5. 02:22 | Zajímavý software

    Hru The Legend of Zelda: Twilight Princess od společnosti Nintendo si lze nově díky projektu Dusklight (původně Dusk) a reverznímu inženýrství zahrát i na počítačích a mobilních zařízeních. Vyžadována je kopie původní hry (textury, modely, hudba, zvukové efekty, …). Ukázka na YouTube. Projekt byl zahájen v srpnu 2020.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.5. 01:11 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 29.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Detailní přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.5. 21:22 | Bezpečnostní upozornění

    Po zranitelnostech Copy Fail a Dirty Frag přichází zranitelnost Fragnesia. Další lokální eskalace práv na Linuxu. Zatím v upstreamu neopravena. Přiřazeno ji bylo CVE-2026-46300.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (13%)
     (8%)
     (2%)
     (14%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1646 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    10.10.2016 17:23 logik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dva systémy na jdnom stroji

    Aha, takže vy v odst. písm. b) nemáte není-li dohodnuto jinak, v odst. 6 nemáte pokud není smlouvou dohodnut rozsah širší; minimální rozsah nelze s výjimkou oprávnění uvedeného v odstavci 1 písm. b) dohodou zúžit.

    Vidíte, vyjádřil jsem se nepřesně: zákonnou licenci nedefinují všechný odstavce §66, myslel jsem ta ustanovení, která definují licenci. Na argumentu to nic nemění.

    Ale když už jste u toho, tak formulace z §66 je klasická formulace, že daná norma je kogentní, nic jiného. Nikoli předpoklad existence nějaké smlouvy.

     

    Práva nutná k zavedení a provozu programu, která jsou uvedená v odst. 2.

    1) V odstavci 2 není slovo o jediném právu. Odst. 2 upřesňuje, co je rozmnožování.

    2) Už jste potvrdil, že odst. 1 je výjimkou pro odstavec 2. Tedy odstavec 2 nemůže přidávat podmínky k odstavci 1, neboť ten je lex specialis k odst. 2, i kdyby o nějakých právech mluvil.

    3) Já se ptám na konkrétní práva. Protože nebyl-li by odst. 1, tak při provozu software bys porušil autorská práva při provozu či zavádění software autorská práva pouze při činnostech, které jsou vyjmenované v §1 (při rozmnožování, upravování atd....). Pokud při jiných, tak řekni při kterých.

    Takže podle mne odst. 1 dává veškerá práva k provozu softtware, která potřebuji. Ty tvrdíš, že ne, tak se ptám, které to právo, které mi tato zákonná licence nedává? A na to není smyslupná odpověď §2, ale např.: nemáš právo vzít program a ponořit ho do studené vody, protože tím porušíš právo na namočení, a toto právo není obsahem zákonné licence v §1.

     

    Tvrdím, že pokud někdo zavádí a provozuje program, je to zavádění a provoz legální jedině tehdy, pokud k tomu má dotyčný oprávnění.

    No, ale §66 odst. 1 nemluví o legálním zavádění, pouze o zavádění. Tedy ta práva k zavádění mohu získat z odstavce 1. Stejně jako §32 nemluví o legální propagaci výstavy, ale čistě o propagaci výstavy, a sám je zdrojem legálnosti takového počínání.

    Kdyby bylo nutné legální zavádění programu v §66, byla by nutná stejná interpretace v §32 - tedy bych musel nejprve legálně propagovat výstavu, a pak bych teprv mohl dílo užívat pro propagaci - a měl bys tam naprosto stejnou smyčku, kteoru vidíš v §66.

     

    je v zákoně jen tak pro nic zanic a zákonodárce ji tam dal jenom z dlouhé chvíle.

    Ne, dal ji tam proto, aby tento paragraf nelegalizoval kopírování programu při jiné činnosti, než zavádění a provoz software. Stejně jako podmínka propagace v §32 je proto,  aby ten paragraf nelegalizovat jiné užití díla, než při propagaci.

     

    Na počítači je legální rozmnoženina programu, je možné ji tedy používat dle vaší interpretace § 66.

    A proto ESD svoje rozhodnutí doplnil tím, že při prodeji rozmnoženiny musím všechny své rozmnoženiny smazat, ač tento požadavek nemá doslovnou oporu v textu směrnice (autorská práva jako taková nenutí nikoho k likvidaci kopie díla, existence kopie ničí práva porušovat nemůže). Z českého práva tato povinnost také nijak nevyplývá, pouze je dovoditelná z obecného paragrafu §29 odst. 1 (který slouží právě pro opravu takových "děr"). Jak je vidět, je v tomto české právo konzistentní s Evropským - a jelikož je jím "inspirováno", sdílí i stejná slabá místa, kde bude třeba doplnit judikáty, protože nejsou řešena explicitně, ač by měla.

     

    Nijak si neodpověděl na paralelu s §36. Tvrdíš, že je to stejné, nebo že čím se liší §66 a §36? Musím mít "právo k přístupu k jeho obsahu a pro běžné využívání jeho obsahu" k tomu, aby na mne jako oprávněného uživatele souborného díla §36 platil? Anebo čím se liší §66, že ho interpretuješ jinak?

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.