abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.7. 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (25%)
     (19%)
     (6%)
     (6%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (31%)
    Celkem 32 hlasů
     Komentářů: 4, poslední včera 16:33
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    18.10.2016 12:24 Aleš Janda | skóre: 23 | blog: kýblův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zálohy na NAS odolné proti ransomware?
    1) důležitá data mají být někde na serveru (a tam můžeš dělat snapshoty, nebo VSS třeba každou hodinu a držet historii třeba měsíc)
    Když je to „někde“, je tam zase problém s únikem dat. Protože ta se budou šifrovat až na cílovém disku. (Jo, mohl bych rsyncovat rovnou šifrovaná data, ale pak se špatně používá nějaký exclude list, co nezálohovat.)

    2) pokud má u nás uživatel notebook, tak buď si sám dělá zálohu na externí disk (je to jeho boj)
    Externí disk je na tohle nepoužitelný; vir bude mít právo zápisu na celý disk a zálohy může zničit. Zálohovací stroj musí být autonomní a rozhodovat, co povolit a co ne. Samotný pasivní disk to nesplňuje.

    nebo si může odlévat data k nám na storage (nějakým sw, co to dělá inkrementáln ě každý den), kde se opět dělají snapshoty
    To je právě otázka na ten SW :-)

    3) ransomware přijde v 99% buď mailem, nebo přes net, obojí řeší proxy server a vhodné filtry na mail gw (u nás zákaz spustitelných souborů + zákaz vnořených archivů - zip v zipu apod.)
    Tak jasně. On vlastně ransomware pro Linux prakticky ani neexistuje. Nicméně není žádný důvod, proč by v budoucnu být nemohl. A není ani důvod, proč bych ho neměl spustit já sám (např. díky nějakému evil open source vývojáři, který ho přibalil ke svému programu a pak ho použije na pár vybraných uživatelích). Sebelepší antivir není řešením, pokud to lze vyřešit koncepčně.

    Pokud jde o NASka, tak já používám jeden vlastní storage (FreeNAS s 1x 30TiB polem RAID-Z3, 1x 24TiB polem RAID-10 a 1x 20TiB polem RAID60) + používáme Synology NASka. Některé silnější verze mají btrfs, jiné to řeší jinak a mají to docela inteligentně klikací + synology zpřístupňuje ssh, takže můžeš psát vlastní skripty apod.
    To je zajímavý s tím Btrfs + SSH, díky. Škoda, že třeba na Alze nelze podle těchto parametrů vůbec vyhledávat.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.