abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    19.4.2017 09:48 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Propojeni vice VPN siti

    Ohledně PXE bootu: třeba u Debianu (a Ubuntu a spol) stačí na distribučním mirror serveru najít (naklikat) příslušný podadresář, z něj vzít soubory "linux" a "initrd.gz", a do /tftpboot/pxelinux.cfg/default přidáte něco jako

    label jessie
      kernel jessie/linux
      append initrd=jessie/initrd.gz priority=low vga=normal  --
    

    (což jsem tuším kdysi oprásknul z ISO instalačky Debianu z isolinux.cfg).

    Debian netinstall bootne z initial ramdisku minimální prostředí, řekne si o cestu na distribuční server, a dál už tahá potřebné součástky přes FTP nebo HTTP do ramdisku.

    Pokud máte něco s instalačkou ve formátu .ISO (image CD/DVD) tak samozřejmě i image CDčka se dá loadnout do ramdisku a bootnout, a to skrz pxelinuxova pomocníka zvaného "memdisk". Ten pak zajistí emulaci CD-ROM skrz služby BIOSu. Třeba instalačku DOSu takhle bootnete bez problému a dalšího zařizování. Problém nastane ve chvíli, kdy z toho CD nastartuje nějaký trochu schopný kernel, který kašle na služby BIOSu (Linux s CD instalátorem, NT kernel + Win32) a začne se pídit, kde má to CDčko připojeno k hardwaru. A protože kašle na INT13h BIOS services, tak ten disk nenajde.

    I k tomuto problému existují workaroundy, bohužel pod Windows to každopádně znamená minimálně vsunout speciální driver do instalačního média = upravit ISO obraz, případně si hrát s WIM obrazy u moderních Windows, případně si poskládat vlastní Windows PE image... Není to špatná vychytávka, mít své vlastní PXE-bootable Windows PE s pár základními vyprošťovacími a klonovacími utilitami pro Windows :-)

    Jenom mám trochu obavu, jak bootování tlustých ISO obrazů pojede skrz VPNku - záleží, jak tlustou máte konektivitu mezi pobočkami. Nastartovat Windows PE loadnutím ISO image (desítky až stovky MB) do RAMdisku přes PXE+TFTP trvá docela dlouho i v LANce. TFTP je docela otravný protokol v tom ohledu, že tuším ACKuje každý UDP paket = visí to na latenci per-packet odezvy, tzn. na ping round tripu. V tomto ohledu má jednoznačně navrch netbootable instalátor Debianu, který si vše potřebné tahá over TCP (pomocí FTP nebo HTTP) a navíc selektivně jenom to, co potřebuje. BTW, ještě mě napadá, že gPXE/iPXE snad umí jako transport použít i FTP/HTTP... tzn. napadá mě třeba chainloadnout iPXE skrz primitivní PXE+TFTP a teprve pak rozpoutat pravé HTTP netboot inferno :-) A i bez tohoto "dvoufázového PXE" by asi šlo zařídit, že by se do RAMdisku loadnul jenom relativně minimální image Windows PE, který by obsahoval driver nikoli pro RAMdisk, ale pro iSCSI (nebo AoE), a ten by mountnul na dálku blokové zařízení (třeba plný ISO image = instalačku) - takže by se to nemuselo tahat celé nastojato do RAMdisku. Nebo bootnout z RAMdisku PEčka s "podporou sítě" (včetně CIFS) a instalátor spustit ze síťového disku, ale to už si hodně vymejšlím a vidím v tom mnohá úskalí... každopádně na backup/restore třeba skrz gimagex to stačí. (Jenom ten PE image "se vším potřebným" je už docela tlustý.)

    Jinak na "deployment" = hromadnou instalaci má Microsoft své vlastní oficiální/kanonické netbootable nástroje, dřív se to tuším jmenovalo RIS, běží to na Windows Serveru. Něco podobného bych čekal od Symantecu (modernější generace Ghostu).

    ...k tomu DNS pro OpenVPN remote klienty: Windowsum servíruju z OVPN "serveru" cca toto (kráceno, ale je to vlastně učebnicový příklad):

    push "ip-win32 dynamic"
    push "dhcp-option DNS 192.168.5.6"
    push "dhcp-option DOMAIN mydomain.com"
    

    Odhadem na OpenWRT "klientovi" bude ještě nějaká konfigurační práce s tím, aby si ty pseudo-DHCP opšny od OpenVPN klienta převzal a zapracoval ("up" script). Na druhou stranu je to myslím poměrně běžný a logický požadavek, čekal bych, že je to v OpenWRT "hotové".

    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.