abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 409 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    16.6.2017 19:53 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Propojeni vice VPN siti
    Tohle by chtělo doplňující informace. A bohužel docela dost doplňujících informací :-) Úzkým hrdlem může být buď nízká kapacita spoje (a třeba do toho úzkého hrdla ani přímo nekoukají Vaše routery), nebo třeba procesorový výkon některého z VPN routerů po cestě. Zhruba na co koukat:

    - okamžitý CPU load na jednotlivých routerech

    - odkud kam ve Vaší topologii naskočí ten dlouhý delay = na kterém hopu.

    Vyskytují se tu lidi s praktickými zkušenostmi - pokud jim řeknete, jaké jsou kde procesory a při jak rychlém přenosu (kBps/pps) Vám to stropuje, třeba se podělí o názor, jestli to je/není v pořádku.

    Pokud se CPU na routerech flákají, může být ten dlouhý round-trip způsobený dlouhou frontou na vstupu do úzkého hrdla: na egressu, do L3/L2 rozhraní, a to buď na krabičce ve Vaší správě, nebo v krabičce některého providera po cestě = mimo Vaši pravomoc :-(

    Teorie hromadné obsluhy praví, že pokud na nějakou zpracující jednotku (úzké hrdlo) hrnete požadavky v průměru rychleji, než kolik stíhá zpracovat, délka fronty přestane konvergovat k nule, resp. začne od nuly divergovat (k nekonečnu). Jak dlouhá fronta naroste (v počtu požadavků resp. v časových jednotkách = zpoždění) než se začnou pakety zahazovat, to je na routeru dáno nějakým konfiguračním parametrem, a je otázkou, zda je tento konfigurační parametr laditelný administrátorem :-) Fronta o nějaké netriviální délce má dvojí význam: pobere nadrobený/dávkovitý provoz a v jistých mezích (reálná zátěž těsně pod maximem) zajistí optimální využití spoje tím, že některé pakety pozdrží = "vyhladí tok dat v čase" - a druhá věc je, že slušně vychované TCP při mírném přetížení sítě či jednotlivého spoje zareaguje zpomalením přenosu (právě díky zpoždění ve frontě kdesi po cestě), aniž by došlo ke ztrátám paketů. Zpoždění ve frontě interaguje s TCP Window na koncových bodech. Tzn. netvrdil bych kategoricky, že dlouhé fronty jsou zlo. Všechno je relativní, záleží na aplikaci. Ta problematika má spoustu dalších nuancí, viz třeba priorizace (fronty s předbíháním), kde má smysl shapovat/priorizovat (nejlépe přímo na vstupu do úzkého hrdla, nikoli o kus dál), random early detection (říkal jste, že roste ztrátovost?) apod. A zřejmě platí axiom, že surovou kapacitu (průchodnost) ničím nenahradíte, nebo přinejmenším shapingem nenahoníte.

    Pokud by se Vám vyskytla situace, že se procesory flákají, linky se flákají, a přesto vidíte dlouhé latence, tak to by teprve bylo to pravé žůžo :-) Pak začnete zkoumat, co máte kde za síťovky, nakolik efektivně pracují s interrupty a buffery apod. Pokud to má smysl na daném hardwaru řešit.
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.