abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    24.9.2017 17:17 pulec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: testovani
    Zkusim to popsat jeste jinak.

    Vyvojar ma za ukol napsat komunikaci s bankovnim systemem. Precte si dokumentaci pouziti API. Napise tridu, ktera obsahuje metody jako { getBalance, withdraw, deposit }. Musi nejak otestovat jestli opravdu funguje. Nemuze mockovat, protoze nevim co externi system (banka) vraci. Napise si tedy maly testovaci priklad:
    
    bank = Bank()
    balance = bank.getBalance()
    print balance
    
    
    Tento priklad ale neobsahuje zadne porovnani vysledku, co ma externi system vratit. Chybi zde assert. Tento prikladek neni soucasti vysledne aplikace, jen umozni vyvinout spravne danou tridu. Taky je skoda, aby ji programator zahodil, az bude mit napsanou komunikaci spravne, protoze kdyz externi system (banka) udela update v API, tak programator muze pomoci tohoto prikladku, ktery si znovu spusti zjistit co se zmenilo a overit si, ze to tak opravdu je a dokumentace nelze atd.

    Takze je dobre takove veci nekde uchovat - v adresari "test" nebo tedy "test/systemTests"?

    Kdyz se z takoveho prilladku udela test:
    
    test():
      bank = Bank()
      balance = bank.getBalance()
      print balance
    
    
    tak vyvojove prostredi ho bude moci spoustet. Ale to zase neni potreba, protoze neni co testovat - samotny test neobsahuje assert metodu, podle ktere by test framework poznal, jestli test probehl spravne nebo ne. Takze by to byl zase zbytecny "test". A v pripade, kdyby tento "test" obsahoval metody withdraw nebo deposit, by se mohlo stat, ze by nekdo prisel o penize. To je taky nechtene.

    Kdyz ale prijde programator a bude potrebovat upravit onu tridu, kvuli toho, ze banka pridala novou metodu do sveho api (tzn. neni jeste nikde pokryta v testech), tak muze pouzit onen prikladek a otestovat si banku, co mu vraci za vysledky. Takze se musi nejak dostat k onomu prikladku.

    Pujde tedy ve zdrojacich do adresare "test/systemTests" ? Nebo do neceho pojmenovaneho jako priklady pouziti? "test/examplesOfUse" ? Nebo je toto systemovy test ci integracni test? Jedna se totiz vpodstate o vyzkouseni si casti aplikace s realnym systemem - ale pravdepodobne jen pro programatory.

    Aby to byl skutecny test musel by mockovat externi system, predhazovat nejake data a testovat vystup:
    
    test():
      bank = MockedBank()
      balance = bank.getBalance()
      print balance
      assert(balance == 1000)
    
    
    Jenze pak se testuje samotna trida bank. Kdyz pak prijde programator dopsat novou fnukcionalitu, tak sice vidi jak to funguje, ale nevi co realna banka vraci. Musi si napsat na zkousku realnou komunikaci, upravit test a zvuj realny test smazat.

    No a ja se snazim prijit na to co je to vlastne ten realny test/priklad a kde ho zaradit v ramci zdrojaku.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.