abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 549 hlasů
     Komentářů: 25, poslední včera 20:12
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    4.11.2017 11:41 chinook | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak rozdelit disky na server, jaký RAID a co pouzit btrfs nebo zfs
    Jen info pro někoho, kdo by řešil stejný problém, píši kam jsem pokročil.

    Nakonec jsem se rozhodl pro HW raid. RAID 10 na 6X1,2TB 10 000RPM a raid 1 na SSD. Vím, že tu bylo dosti názorů, že v hw raidu je vždy chyba, ale podle mě jich tam je tak málo, že je nepravděpodobné, že se to se sype. Navíc windowsáři používají jen to :) (nechci zakládat flame o HW raidu...)

    Nad to jsem dal LVM a virtuálky zprovoznil na blokovém zařízení /dev/vg/lv-virtual-machine Virtuálka má velikost 8GB a k tomu pak přidávám disk na data formou /dev/vg/lv-virtual-machine-disk. Je to z důvodu, abych dělal snapshoty jen virtuálek. Data zálohuji zvlášt. Zatím přes rdiff-backup, ale udělám to pak tak, že na zálohovací server si dám BTRFS, tam přes rsync odliji data a udělám tam snapshot. Velká výhoda, že mám všechny zálohy živé.

    Měl jsem strach, že nepůjdou dělat snapshoty na zálohy, kvůli vytížení systému, ale je to pohoda. Dělám tedy jen v noci. Udělám snapshot virtuálky, přes dd udělám zálohu a zazipuji, poté zkopíruji na jiný stroj a snapshot smazu.

    Někde jsem na to dal ještě DRBD. Někdo tu zmínil, že to je pomalé či nespolehlivé, měl jsem z toho strach, nakonec to mám jen na webovém serveru a serveru, kde běží samba. Postgres má svoji replikaci, ta funguje skvěle, dovecot taky a ldap taky. To si myslím, že bude méně vytěžovat linku než DRBD. A pokud by se mně sesypal BTRFS systém, ke kterému ještě nemám důvěru, tak díky replikaci se nesesype na druhém serveru narozdíl od stavu který by nastal s DRBD.

    Pak ještě nevím jak dělat snapshot virt. machine, která běží na DRBD. Udělám snapshot na lvm, ale pak při obnově se k virt. machině musím dostat zase přes DRBD? Nezkoušel jsem, ale samotné LVM mně přijde pohodlnější, proto se snažím DRBD vyhnout. Ještě mě napadlo, držet jen data v DRBD, ale zase upravovat každou konfiguraci 2x se mně taky nechce.

    Každopádně díky KVM a snapshotům není problém předělat server na jinou strukturu vůbec problém a je to celkem rychlé. PošŤáka jsem insaloval snad 5x a nebylo to nic pracného diky virtualizaci.

    Jo a na serveru mám 4 síťovky, nevěděl jsem jak to využít, tak jsem 1 připojil do switche pro uživatele a zbylé tři spojil na přímo s druhým serverem a dal do bondu. Rychlost co jsem měřil kolem 2,8Gbps. Zatím vše funguje spolehlivě. Přes bond mně běhá DRBD a replikace.

    Jinak doteď jsem na virtualizaci používal ESXi, obrovská nevýhoda pro mě, že na serverech, kde nemám HW raid běží bez raidu. Další nevýhoda je, že to je černá bedna a když se tam něco rozbije horko těžko to zprovozním. Už to nechci vidět. Nezkoušel jsem na KVM tedy ještě rozběhat windows, ale co jsem čet, jedou tam pěkně.

    Pak jsem zkoušel proxmox, je to klíkátko postavené nad KVM, mně se to moc nelíbilo a nějak se mně nedařilo si dělat úpravy jak jsem chtěl, moc jsem se tím nezabýval.

    Pak jsem zkusil KVM a už nic jiného nechci. I když jsem to předtím nikdy neviděl, začal jsem přes virtmanagera a již to vesměs ovládám přes příkazy. Když chci nastavit server, udělám clone image, který mám vytvořený a za minutu mám předchystaný server s klíčema, nagiosem, balíkama adod. Pak stačí jen nainstalit službu jakou potřebuji. Bez KVM už server nebudu instalovat :) A kde mám ESXi předělám na KVM. Machine z esxi lze celkem jednodušše hodit na kvm, takže jak dodělám toto zbavím se esxi.

    Snad jsem popsal všechno a někdo to taky využije. Pročetl jsem toho hodně i hodně názorů, ale tato řešení mně přišla nejlepší :)

    Všem děkuji za pomoc hlavně díky tomtu foru jsem zvolil daná řešení.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.