abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 576 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    29.10.2017 01:21 logik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Serióznost MySQL?
    Jak který šablonovací jazyk. Např. dosti často používaný smarty je v PHP. To jako PHP je dobrý jazyk, ale nesmím v něm psát šablonovací systém.

    Closures se dají nahradit více různými postupy, ale prostě jsou situace, kdy je closure nejpřehlednější a nejpřirozenější zápis toho, co člověk chce. Obzvlášť v situaci, kdy "balená" funkce závisí na lokálních proměnných z funkce, kde ji volám. Jistě, můžu kvůli tomu vytvořit extra objekt, předat mu ty všechny parametry do konstruktoru atd... Ale proč bych to dělal a místo jedné řádky těch řádek psal deset??? Rozhodně je to v některých případech vše, jen ne přehledné. I v Javě (která tento pattern co vím prosazovala nejvíce) od toho ustupují.

    Když traity v PHP nahradím kompozicí objektů, tak nezískám funkcionalitu, kterou chci. Protože kompozice objektů mi nezajistí nahraditelnost dvou různých "traitovaných objektů". Dále není příliš šikovná v situaci, kdy trait nějakým způsobem používá funkcionalitu původního objektu (jistě, to jde často obejít pomocí DI, ale ne vždy je to šikovné). Atd. Kompozice je kompozice a traity jsou traity. Obojí mají své vhodné a méně vhodné usecasy.

    C++ není extra dobře navržený jazyk. Jenže pro ten jeho návrh alespoň existují dobré důvody, proč byl tak udělán. Protože se snaží zkloubit lowlevel programování a kompatibilitu c Cčkem s vysokoúrovňovým programováním. To holt s sebou nese hromadu kompromisů (i když je pravda, že objektovost v C++ nijak dobře navržena nebyla nejen ze zmíněných důvodů).

    U PHP ale žádné důvody pro ty jeho polovičaté implementace, řešení přes ruku a jeho nesystematičnost prostě nejsou. (Pokud tedy neberu jako důvod zmršené jádro PHP, do kterého prostě některé věci rozumně implementovat nešly).

    Máš pravdu, že každý vývojář vybírá bezproblémový subset jazyka. Problém PHP je, že tento bezproblémový subset je velmi malé procento toho, co PHP umí - či spíše co se tváří, že umí, a je to daleko více omezující subset se slabší vyjadřovací silou, než jsou takovéto subsety u jiných jazyků. Proto ho považuji za horší jazyk než ostatní.

    Jestli znám nějaký dobrý jazyk? Z mých zkušeností s PHP a Pythonem jako podobně zaměřených jazyků jsem prostě došel k tomu, že v PHP se píše pomaleji, s větším rizikem chyb a méně přehledně, než v Pythonu. Projekty v PHP se spravují hůře než ty v Pythonu. Proto považuji PHP za výrazně horší jazyk, než např. Python. Kde umístím rysku "dobrý" je irelevantní.

    PS: Např. python to seřadí dobře - samozřejmě pokud si řekneš o řazení dle českého locale. A?

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.