abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    21.6. 23:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.6. 23:11 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 142 (pdf) a HackSpace 79 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.6. 18:22 | Nová verze

    Qtractor (Wikipedie) dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o Audio/MIDI vícestopý sekvencer.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.6. 14:33 | Nová verze

    Byl vydán svobodný kancelářský balík OnlyOffice Docs 8.1. Vedle četných oprav přináší několik funkcí včetně podpory editace textu v PDF a vytváření formulářů v PDF.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 34
    21.6. 12:33 | Zajímavý článek

    Daniel Stenberg, autor nástroje curl, z databáze SteamDB zjistil, že aktuálně 22 734 her na Steamu používá curl.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 19:55 | IT novinky

    Společnost Anthropic vydala Claude 3.5 Sonnet, tj. novou verzi své umělé inteligence Claude (Wikipedie). Videoukázky na YouTube. S Claude 3, stejně jak s GPT-3.5, Llama 3 a Mixtral, si lze pokecat bez přihlašování na DuckDuckGo AI Chat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 16:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.8 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 126. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube. Vypíchnuta jsou vylepšení v integrovaném poštovním klientu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 12:11 | Zajímavý článek

    Příspěvek Aukce domén – měsíc po spuštění na blogu CZ.NIC shrnuje první měsíc provozu Aukce domén .CZ. Aukcemi prošlo celkem 18 174 domén, z toho na 742 z nich byl učiněn alespoň 1 příhoz. Nejdražší aukcí byla na doménu virtualnisidlo.cz s cenou 95 001 Kč, která však nebyla včas uhrazena. Nejdražší aukcí, která byla vydražena i zaplacena je praguecityline.cz s cenovkou 55 600 Kč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    20.6. 11:11 | IT novinky

    Před 40 lety, 19. června 1984, Bob Scheifler představil první verzi okenního systému X (X Window System). Vycházela z okenního systému W (W Window System).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 65
    20.6. 11:00 | Nová verze

    Desktopové prostředí MATE bylo vydáno ve verzi 1.28. V gitových repozitářích je sice už od února, ale oznámení vydání se na webu objevilo s několikaměsíčním zpožděním (únorové datum zveřejnění je nepravdivé). Jde o první velké vydání od roku 2021. Uživatelsky nejvýznamnější pokrok je v podpoře Waylandu.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    13.12.2017 15:42 honza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ext4, 16TB HDD a 11 dnů běžící fsck
    Zjednodušeně řečeno: ZFS je strom, jehož každý uzel (~ datový blok na disku) v sobě nese checksumy všech svých přímých potomků.

    Pokud je ZFS aktivní, kořen stromu je v paměti (tedy i checksumy jeho dětí). Když chci projít strom, začnu v kořenu a podívám se, kde leží jeho dítě (blok), kterým potřebuju projít. Načtu ho z 1. disku v mirroru, spočítam jeho checksum a porovnám s tím, co mám uloženo jako očekávanou hodnotu v kořenu. Pokud checksum nesouhlasí, přečtu ten samý blok z 2. disku v mirroru a opět ověřím checksum. Pokud je to checksum tentokrát ok, rovnou přepíšu blok 1. disku obsahem z toho 2 (ZFS tomu říká self-healing). Teď mám v ruce zaručeně validní blok/uzel stromu, jehož kořen mám v paměti. Zase obsahuje adresy a checksumy svých dětí, takže zase zvolím jeden disk z mirroru, přečtu blok, ověřím checksum, případně přečtu odjinud a opravím atd atd dokud nedojdu do souboru, který jsem chtěl přečíst.

    Pokud ZFS není aktivní a něco špatného se stane s některým diskem, je to trochu složtější, opět zjednodušeně řečeno: změny v ZFS probíhají v transakcích, při každé transakci se vytvoří nový strom (s novým kořenem), na discích tedy najednou existují stovky stromů (ne všchny jsou samozřejmě kompletní). Při importu (aktivaci ZFS) musím vybrat ten správný, tj. co nejnovější, ale současně nepoškozený a použitelný kořen. Pokud někdo "rollbackne" jeden disk, kořeny uložené na něm budou "starší" než kořeny uložené na ostatních discích, takže nejspíš nevyhrají v testu "novosti". Každý kořen ZFS stromu checksumuje sám sebe, což je takový rychlý test proti přepsání části disku nulami nebo nějakým nepořádkem, dál se testuje, že je z kořene správně vidět alespoň začátek stromu. Správně by bylo samořejmě potřeba ověřit dostupnost všech uzlů, to by ale trvalo neúnosně dlouho, takže se to dělá jen u opravdu hodně poškozených ZFS poolů.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.