abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 572 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    10.12.2017 16:52 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na nejlepší zabezpečení diskové oblasti?

    BIOS je dneska software jako každý jiný. Velký, modulární, plný chyb a aktualizovatelný. Samozřejmě že ověřování sám sebou není bezpečné.

    Bezpečná metoda je mít neměnitelný zavaděč BIOSu. Protože jej nelze měnit, můžeme mu věřit. Ten může poslat BIOS do TPM, či může ověřit jeho podpis proti klíči, který má neměnitelný kód v sobě.

    Takový neměnitelný kód opravdu existuje a používá se pro spuštění částí BIOSu, které inicializují plně procesor a chipset. Nicméně zdá se, že výrobci jej nepoužívají jako kořen důvěry.

    Třeba IBM v OpenPower strojích má v secure boot dva kořenové klíče. Jedním ověřuje firmware a druhý si může uživatel změnit pro ověření operačního systému. Kořenové klíče jsou uloženy v paměti, do které lze nové kořenové klíče nahrát pouze skrze běžící firmware, který si již vynutí, aby nový firmwarový kořen byl podepsán starým kořenem (zrovna tak jako aktualizace firmwaru). (A uživatelský kořen pouze po předložení hesla, jehož otisk je pravděpodobně uložen v téže paměti). Čili se vychází z předpokladu, že první firmware neobsahuje žádnou bezpečnostní chybu. (Nějak takto byla zabezpečena PlayStation proti instalaci Linuxu a nějak tak si Microsoft představoval secure boot na zábavní technice s armovými procesory.)

    Ve světě PC UEFI se TPM zapíná až ve fázi Pre EFI Inicialization. Sice UEFI se do TPM pošle celé, ale ten první neměnný kód, který provádí předešlou Security fázi, to nedělá. Asi se vsází na stejnou kartu jako u OpenPower ­­– že UEFI lze aktualizovat jen z běžícího UEFI.

    Přijde mi to docela smutné, protože dobře udělané TPM umožňuje ochránit systém před off-line útokem. Secure boot to nedokáže, protože stačí restovat heslo do setupu, což standardní podporovaná operace.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.