abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 5
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 33
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 808 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    7.1.2018 23:04 VSi | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Jaký FS použít na home storage - Btrfs / ZFS / ?
    Zvažuji, jaký FS použít na serveru, který poskytuje přes Sambu home adresáře pro cca 300 PC s Windows (vč. cestovních profilů) + maildiry pro cca 100 uživatelů.

    Aktuální stav: storage server - XFS na HW RAID50 z 8 ks 146GB SAS 10k disků; cca 600GB dat a 3M souborů; zálohy pomocí rsync na server s MDRAID 6 z 6 ks 2TB SATA disků. Pro zálohování se v noci vytvoří LVM snapshot na storage serveru, historie záloh se drží pomocí rsync --link-dest.

    Celé to funguje poměrně dobře, i když zálohování trvá už dost dlouho, a mazání starých záloh vytvořených přes --link-dest trvá taky hodně dlouho. Na tom XFS se pro Windows atributy souborů používají xattr, ale pokud při rsync povolím jejich přenos, trvá to celé třikrát tak dlouho, což už není akceptovatelné.

    Výkon aktuálního storage je na hraně. Stává se, že se na Windows workstationy loguje třeba 200 uživatelů v rozmezí pár minut, a pak načítání cestovních profilů už dost zadrhává.

    Mám teď k dispozici nový HW, kterým bych to chtěl nahradit, a udělat celkově lépe:

    - Storage: 6 x 600G SAS 10k, controller Dell H710; šasi na 24 disků, pro zlepšení výkonu je možné přidat nějaké HDD nebo SSD

    - Backup: 6 x 4TB SAS 7k2, controller Dell H730+

    Ideálně bych chtěl dojít k zálohování přes send/receive mechanismus jak nabízí ZFS a Btrfs. Podmínka jsou funkční kvóty a POSIX ACL. Export snapshotů přes Sambu je určitě plus.

    Storage je poměrně kritický systém, výpadky z důvodu nestability FS, nebo dokonce zbořený FS, bych viděl hodně nerad. Asynchronní replikace přes send/receive např. každou půlhodinu by řešila i dostupnost při havárii HW. V aktuálním setupu můžu v nejhorším přijít o celý den. Distro Ubuntu nebo Debian.

    Jak byste to řešili?

    Btrfs bych nasadil na HW RAID6. Pro ZFS asi přepnout řadiče do JBOD režimu a vypnout writeback cache, do storage serveru přidat nějaká SSD pro ZIL a L2ARC.

    U Btrfs si nejsem jistý stabilitou. Sice bych se vyhnul asi nejproblematičtější části - Brtfs RAID, ale lze už se na to spolehnout? Říkám si, že když to používá SLES jako default, tak asi ano. Jaký se dá očekávat výkon, ve srovnání s XFS? Plánuju si to zkusit naměřit, ten HW je k dispozici pro testy, ale zajímají mě zkušenosti z provozu.

    Jak u Btrfs řešit rozšiřování prostoru? Dát pod něj ještě LVM, nebo si vystačím s integrovaným multidisk mechanismem, pokud bych pod něj přidával další logical volume z HW RAIDu?

    Nebo použít radši ZFS? Zatím s ním nemám žádné zkušenosti.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.