abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 526 hlasů
     Komentářů: 22, poslední včera 10:06
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    7.1.2018 23:04 VSi | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Jaký FS použít na home storage - Btrfs / ZFS / ?
    Zvažuji, jaký FS použít na serveru, který poskytuje přes Sambu home adresáře pro cca 300 PC s Windows (vč. cestovních profilů) + maildiry pro cca 100 uživatelů.

    Aktuální stav: storage server - XFS na HW RAID50 z 8 ks 146GB SAS 10k disků; cca 600GB dat a 3M souborů; zálohy pomocí rsync na server s MDRAID 6 z 6 ks 2TB SATA disků. Pro zálohování se v noci vytvoří LVM snapshot na storage serveru, historie záloh se drží pomocí rsync --link-dest.

    Celé to funguje poměrně dobře, i když zálohování trvá už dost dlouho, a mazání starých záloh vytvořených přes --link-dest trvá taky hodně dlouho. Na tom XFS se pro Windows atributy souborů používají xattr, ale pokud při rsync povolím jejich přenos, trvá to celé třikrát tak dlouho, což už není akceptovatelné.

    Výkon aktuálního storage je na hraně. Stává se, že se na Windows workstationy loguje třeba 200 uživatelů v rozmezí pár minut, a pak načítání cestovních profilů už dost zadrhává.

    Mám teď k dispozici nový HW, kterým bych to chtěl nahradit, a udělat celkově lépe:

    - Storage: 6 x 600G SAS 10k, controller Dell H710; šasi na 24 disků, pro zlepšení výkonu je možné přidat nějaké HDD nebo SSD

    - Backup: 6 x 4TB SAS 7k2, controller Dell H730+

    Ideálně bych chtěl dojít k zálohování přes send/receive mechanismus jak nabízí ZFS a Btrfs. Podmínka jsou funkční kvóty a POSIX ACL. Export snapshotů přes Sambu je určitě plus.

    Storage je poměrně kritický systém, výpadky z důvodu nestability FS, nebo dokonce zbořený FS, bych viděl hodně nerad. Asynchronní replikace přes send/receive např. každou půlhodinu by řešila i dostupnost při havárii HW. V aktuálním setupu můžu v nejhorším přijít o celý den. Distro Ubuntu nebo Debian.

    Jak byste to řešili?

    Btrfs bych nasadil na HW RAID6. Pro ZFS asi přepnout řadiče do JBOD režimu a vypnout writeback cache, do storage serveru přidat nějaká SSD pro ZIL a L2ARC.

    U Btrfs si nejsem jistý stabilitou. Sice bych se vyhnul asi nejproblematičtější části - Brtfs RAID, ale lze už se na to spolehnout? Říkám si, že když to používá SLES jako default, tak asi ano. Jaký se dá očekávat výkon, ve srovnání s XFS? Plánuju si to zkusit naměřit, ten HW je k dispozici pro testy, ale zajímají mě zkušenosti z provozu.

    Jak u Btrfs řešit rozšiřování prostoru? Dát pod něj ještě LVM, nebo si vystačím s integrovaným multidisk mechanismem, pokud bych pod něj přidával další logical volume z HW RAIDu?

    Nebo použít radši ZFS? Zatím s ním nemám žádné zkušenosti.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.