abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 558 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    21.2.2018 17:23 xsouku04 | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: náhrada za openvz - kontejnerová virtualizace - systemd-nspawn?
    Děkuji všem za příspěvky s inspirací, všechny problémy už jsou objasněny. Jsou to věci společné pro všechny virtualizace ne jen pro systemd-nspawn.

    Pokusím se je shrnout pro sebe i ostatní, co byl náš problém a na čem jsem se "nachytal". Možná bude mít někdo tendenci udělat stejnou/podobnou chybu a tak mu to pomůže.

    1) Důvod proč nám nefungoval obyčejný bridge byl ten, že pokud vytvořím bridge a dám do něj nějakou fyzickou síťovku, tato fyzická síťovka nesmí mít nastavenu ip adresu. S každým bridgem mi vznikne pojmenovaná virtuální síťovka na hlavním stroji právě pro tento účel. Tedy ip adresu fyzického stroje nenastavuji na fyzické síťovce (např. se jménem eth0) ale na virtuální síťovce (např. se jménem br0). Tohle jsem nechápal, protože přece bridge=switch vrstva 2 tak jakápak ip adresa? Ale prostě to tak je a je potřeba na to myslet.

    2) Macvlan- Macvlan vytváří více virtuálních podsíťovek na jedné fyzické síťovce. Pokud přiřadím i fyzické síťovce ip adresu, tato ip adresa není přímo dostupná z podsíťovek, což je známá vlastnost macvlan. Nejlepší řešení asi bude hlavnímu stroji nekonfigurovat síťovku, ale jen virtuální podsíťovku, která je v režimu bridge (nejedná se o stejný bridge jako výše) dostupná i z virtuálních strojů. Jiné řešení může být přidávat obskurní routovací pravdla se spuštěním každého virtuálu, jak popisuji ve svých příspěvcích. Macvlan moc lidí nepoužívá, protože obyčejný bridge je univerzálnější a asi méně problémový a lépe laditelný, proto pro macvlan není tolik zmínek a návodů na internetu jako u obyčejného bridge. Bridge je zase tak jednoduchý, že o něm není skoro co psát a pokazit, snad kromě vysvětlení k čemu slouží jeho virtuálnímu síťovému rozhraní na které jsem bohužel nenarazil. Údajná výhoda macvlan je vyšší rychlost - menší zatížení procesoru.

    Jinak nyní to vypadá, že budeme používat proxmox se zfs a v něm lxc virtualizaci. Na síťování bridge.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.