abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (21%)
     (14%)
     (7%)
     (0%)
     (0%)
     (7%)
     (0%)
     (50%)
    Celkem 14 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    14.7.2018 11:43 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení RSTP mezi servery a switchem
    Můj první záměr a zároveň pokus bylo použití levných switchů (T1700G-28TQ), které umí stack. A do obou jsem poslal 4x1Gbit LACPem. S tím, že tu 40G linku jsem provozoval uplně odděleně. Problém těch switchů byl, že se to chovalo podivně - stačilo odpojit jakýkoliv kabel a ten switch v tu chvíli ztratil obvykle 5-8 ICMP paketů na všech portech! Pokud jsem jeden ze switchů vypnul, tak to bylo mnohem horší. Řešil jsem to s výrobcem a bylo mi řečeno, že je to vlastnost. Na nějaké další pokusy se stackem jsem v tu chvíli ztratil chuť.

    U switchů je na tohle potřeba dávat bacha. Řešil jsem něco podobného - switch to umí, paráda, podíváme se, co o tom lidi píšou na netu: "při výpadku jednoho switche stack 20s nebo minutu neswitchuje, když switch zapojíte zpátky, tak to neswitchuje 20s, podle výrobce je to vlastnost, je potřeba 4x dražší switch".
    Rozhoupal jsem se to celé přestavět a koupil 10G switche (Ubiquiti EdgeSwitch 16 Xg), které neumí stack a jednoportové 10G síťovky do serverů.
    To chápu, pokud někdo ví o 10G switchích, které umí stack a nestojí 200+ kKč jeden, tak bych o tom rád věděl.
    A celé to zapojil tak, že právě tu redundanci zajistím skrz 40G síťovky. S tím, že to celé pohlídá RSTP, který jsem popravdě nikdy na podobné věci nepoužíval.
    No, teoreticky by to tak, jak to máte zapojené a nastavené, mělo fungovat tak, jak chcete. Když je STP na těch linuxech vypnuté, měly by switche shodit buď tu linku mezi sebou, nebo jednu mezi switchem a serverem. Pokud to nefunguje, tak bych zkusil tcpdump na tom Linuxu a zkusit vysledovat, jestli tam něco nazahazuje BPDU rámce, kterými se ta smyčka detekuje.

    Jinak bych ale souhlasil s Maxem, tohle řešení je dost divné. Nehledě na to, že ten bridge je čistě softwarová záležitost, takže je otázka, jestli přes něj těch 10Gbit vůbec projde.

    Řešil jsem něco podobného (corosync cluster mezi více servery, switche neumí stackovat) a udělal jsem to jednoduše tak, že mám switche (4) zapojené do kruhu a MSTP na tom. Každý server je zapojený do dvou switchů přes bond rozhraní v režimu active-passive. Zkoušel jsem tomu různě vytahovat kabely a podle všeho jsem si nikam nenapsal, co se dělo, ale mám za to, že z toho byly výpadky do 3 sekund, což by ten cluster měl přežít.

    Je tu samozřejmě jedna možnost, jak to může vypadnout: když jeden z těch switchů vytuhne, ale nevypne se, tj. připojené servery na svých síťovkách nebudou mít link down. V takovém případě ten bond nemá důvod přepnout aktivní linku na druhý switch a server nebude v síti. Dá se to řešit tak, že ten bond do sítě posílá nějaké pakety (ARP nebo echo request IIRC) a prohlásí tu linku za nefunkční, když se nic nevrací - což ovšem samozřejmě znamená, že musí běžet to, co na ty pakety má odpovídat.

    Nebo se to dá řešit tak, že když po vás někdo chce HA řešení, tak se holt musí plácnout přes kapsu a koupit pořádné switche. (Akorát teda pokud chcete 10Gbit a stack, tak si připravte tak půl milionu.)

    Jinak k RSTP vs. MSTP - dokud bude fyzická topologie té sítě pro všechny VLANy stejná, stačí vám RSTP. Pokud ne, musíte počítat s tím, že RSTP řeší čistě fyzickou síť bez ohledu na VLANy a tudíž že přeruší i smyčky, které vzhledem k nastavení VLAN ve skutečnosti smyčku netvoří. V takových případech musíte použít MSTP
    Quando omni flunkus moritati

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.