abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (0%)
     (25%)
     (25%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (50%)
    Celkem 4 hlasů
     Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    17.7.2018 09:55 takyradějianonymně
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lubuntu přichytávání oken
    Fakt je asi otázka co a proč máš ten počítač, kam zkoušíš Linux, asi začarovaný?!

    Před chvílí jsem si na Lubuntu co mám stranou (dělal jsem před 3/4 rokem instalačku kamarádovi na opravdu staré železo) odzkoušel co tobě tzv. nechodí se zvukem resp. s ikonou zvuku ... ale mně to naopak a i s tím klikem na střed obrazovky chodí! Jen vím i z minula, že v případě Lubuntu (LXDE) bývaly problémy se zvukem jako takovým a bylo nutno vygooglit co a jak doinstalovat/přeinstalovat.

    Už vůbec mimo jsou tvé představy o tom, byl už tobě kulantně jinde naznačen opak, že Lubuntu a s LXDE je nějakým novým systémem a v roce 2018: nikoli, je to jedna z posledních zoufalostí a pro začínajícího s Linuxem jak vůbec nějak zprovoznit starý slabý počítač ale aby na něm mohl být provozován aktualizovaný tedy bezpečnější webový prohlížeč (příkladem a to už s třeba Windows XP jde těžko) ... a tady se vychytávky a la přichytávání oken moc neřeší, cha, chááá. Tvrzení, že proto nejde (kvůli chybějícímu přichytávání oken) systém používat pokládám za příliš smělé a v onom možno panujícím zoufalství (na starém železu) až nemístné.

    Náhradou za LXDE (použito zatím v Lubuntu) je deklarovaný nástupce LXQt a který je k dispozici v některých novátorštějších distribucích než je .ubuntu, jde tam doinstalovat a zvolit správce oken kwin z KDE ale s tím je nutno doinstalovat i ovládací centrum KDE a další věci ... a to by asi bylo na začátku nad tvé síly.

    K nějakému zasekávání po 10 až 15 minutách na počítači (s Xfce a třeba s Xubuntu) kde jinak provozuješ Windows 10 by neměl být důvod, už ti to bylo také naznačeno jinde: takže možnou chybu hledej také někde i u sebe a už při třeba instalaci systému. A nějak si otestuj hardware a ujasni co máš za grafiku případně jednu můžeš mít integrovanou a druhou na grafické kartě a jak máš to vše nastaveno.

    I když jsem na Xfce a Xubuntu nebo ve verzi Mint vyrůstal a ten tip na desktop Xfce myslím že je velmi rozumný a třeba před srovnatelným MATE, tak bych ještě zkusil i vůbec jinou distribuci. I když to má také své mušky a mušinky a není to ani .deb a ani .rpm tak i jen na odzkoušení bych nahodil ještě Manjaro Xfce a kde to Xfce se mně jeví obvykle více dotažené. Také a pokud si dobře pamatuji už na začátku instalace tě donutí si uvědomit jak to myslíš s tou grafikou.

    Další možný zádrhel! Zadrhávání. Píšeš že máš SSD. Tak bys také se měl zajímat jak máš "ošetřený" trim protože obvykle a zvláště na starém železe a navíc v distribucích s dřevními desktopy nutno dál doladit. No a pokud jsi navíc při instalaci systému (třeba k existujícím Windows) vůbec nějak zparchantěl velikost oddílů až do zcela naprosté těsnosti (zjednodušuji) resp. SSD máš už plný a ani o tom třeba nevíš, tak v nějak hraničních situacích může být příčinou zadrhávání i toto.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.