abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 19:22 | IT novinky

    Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 515 hlasů
     Komentářů: 19, poslední 30.4. 11:32
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    3.12.2018 02:01 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 5¼″ disketová jednotka pod Linuxem
    Tak to je dobrej pešek, že to už nemá 5.25" k nastavení :-D. Hmm nevím co to je za BIOS(/UEFI?). Ale pro bootování se používá int 13h. Tohle je implementovaný v BIOSu (dneska myslím ve formě modulu). Je teoreticky možné, že z toho "ovladače" vyhodili 5.25" podporu. V takovém případě bych musel modifikovat BIOS. Buď vyměnit ten int13h modul za nějakej starší co ještě 5.25" umí (s tím, že dost možná skončiš s bricknutým kompem - na x86 to není problém naprogramovat jinde). Nebo nainstalovat coreboot (stejný brick problém). Nebo tu rutinu nějak patchnout (já si patchnul nějakej notebook, aby emuloval floppy přes sériovej port, bylo to jen pár bajtů kódu).

    Teoreticky by šlo napsat vlastní ovladač int13h a nabootovat ho v bootsektoru (resp v první stopě) a ten by ti pak nastavil CMOS, řadič atd. pro 5.25", aby se linux driver načetl automaticky správně.

    V každém případě bys potřeboval vědět k jakému čipu (superIO, obvykle ITE, Winbond, UMC?) je ta disketovka připojená a stáhnout si příslušný datasheet (programování je v pohodě, nastavení superio byl můj první Cčkovkej program dokonce).
    Další věc je jak se vlastně nastavuje typ média? Myslím Double/Quad/High Density.
    V tomhle je master počítač a slave mechanika (i když je to složitější). Ovladač (na základě tvých parametrů třeba u formátování) řekne řadiči jakou rychlostí mají číst a posílat data. Ovládání je přes IO registr 3f7h, ale některé hodnoty může nastavit BIOS do superIO (a OS o nich neví, ten jen bere standardizované hodnoty z cmos) - proto je dost pech, když BIOS nabízí jen 3.5" mechaniku. Řadič pošle přes pin 2 informaci o tom jak rychle se budou posílat data (asynchronně) a mechanika si podle toho nejspíš nastaví filtraci, zesílení, magnetizaci apod. Ale pozor mám za to, že v mechanice je "density" senzor (mikrospínač na díru v 3.5" a na výřez v 5.25"), ale nevím jak posílá mechanika zpátky info o tom, že má v sobě disketu která má jinou hustotu zápisu než chce řadič. Faktem je, že nějak to jde, protože řadič může ohlásit chybu "příliš vysoká rychlost" ... nejspíš mu mechanika na datovém výstupu pošle něco jako samý nuly apod (tipuju). Dost možná se některé mechaniky dají i přinutit aby zapisovaly vysokohustotní data na nízkohustotní disketě a to i bez dělání děr (asi záleží na tom kolik toho výrobce řadiče a disketovky ořezal).

    BTW programování řadiče disketovky je dost oříšek. Ty čipy jsou strašně dumb, ale musí posílat synchronizační pole, mezery mezi sektory, kódovat data apod. (protože disketovka je jen zesilovač hlav a motorek), takže komunikace s FDC řadičem vypadá skoro jako kdybys mu posílal instrukční slova. Rozhodně to není jako u ATA disku, kde do jednoho registru zapíšeš LBA sektor MCU na disku si samo dopočítá geometrii a pak jen sosáš data.
    Dělal vůbec ještě někdo s pětipalcovkou na Linuxu?
    Měl jsem na ní jen tak ze srandy namountovanej FTP server pro kámoše.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.