abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    včera 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 33
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 534 hlasů
     Komentářů: 22, poslední včera 10:06
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    21.1.2019 20:21 Lukas
    Rozbalit Rozbalit vše Sifrovani v Linuxu - bezpecnost a spolehlivost pri obnove dat
    Dobry den,
    mam par otazek ohledne sifrovani v Linuxu. Chci delat cistou instalaci Ubuntu s 3mi oddily: /, /home, swap(, mozna jeste 1 oddil neco jako /media/zaloha nebo tak neco), vse na 1 fyzicky magneticky HDD. Je lepsi zasifrovat:
    1. cely disk - cim, jak na to, co je nejbezpecnejsi?
    2. jen jednotlive oddily - cim, jak na to, co je bezpecnejsi?
    3. jen domovksy adresar pomoci ecrypt jak mi to nabizi instalator v posl. kroku instalace?
    4. napada me jeste sifrovani na urovni jednotlivych souboru a adresaru stylem co je moc tajne to zasifrovat, jinak zbytek oddilu nesifrovany, ale to asi pouzit nechci - ale cim treba?

    Idealne pro nejvyssi bezpecnost bych sifroval cely disk - tj. moznost 1 - pri utoku napr. fyzicky vyndanim HDD a nasazenim do jineho kompu nebo bootu z LiveCD, budou chranena vsechna uzivatelska i jina data, system, programy i zbytky toho co zbylo ve swapu, tak by to melo fungovat podle clanku - funguje to tak i v realu, ne? Ze kdyz utocnik nezna heslo tak se muze jit maximalne klouzat a k datum se nedostane? Je to sifrovani celeho HDD - bod 1 - nejlepsi volba nebo je lepsi neco jineho? Pro nejvetsi bezpecnost myslim ze je to nejlepsi, protoze pri sifrovani jen uzivatelskych dat a nesifrovanem zbytku muze utocnik podstrcit do / nejakeho skudce nebo vycist data z konfiguraku systemu, nebo vytahnout nejaka dulezita data co zbyla ze swapu. Co myslite vy?
    Potrebuji se zeptat, cetl jsem ruzne clanky, psalo se, ze pokud uzivatel u vsech 4 druhu sifrovani nezapomene heslo (coz je ale jeho vlastni blbost za kterou zadna technologie nemuze a odmena za tuto jeho blbost je mu ztrata zasifrovanych dat), ze sifrovani funguje OK a vicemene bezproblemove a relativne spolehlive z hlediska funkce, spolehlivosti i odolnosti vuci nabouravani vc. brute force utoku. Je to pravda?
    Taky jsem ale cetl, ze pokud dojde k sebedrobnejsi chybe HW a nebo SW, ktera by u nesifrovanych disku/oddilu/adresaru mela jen drobne nasledky (1 necitelny soubor nebo jen jeho mala cast necitelna) nebo zadne nasledky (vse citelne), tak na sifrovanych discich/oddilech/slozkach muze dojít k extremne velkym az neopravitelnym problemum - napr. poskozeny nebo necitelny nebo nedesifrovatelny cely disk, cely oddil, nekolik adresaru nebo rozsahla cast disku nebo oddilu a ze tyto problemy casto nejsou schopny opravit a data desifrovat a zachranit ani profi laboratore. Ze dalsi extremne velke az neresitelne problemy pristupu k datum muzou nastat v pripade 1, 2, 3 v pripade potreby precist disk v jinem PC klidne i s Linuxem toho sameho distra a verze (napr. kdyz puvodni PC odejde), nebo pri 1, 2, 3 pri preinstalaci Linuxu v / a snaze zachovat uzivatelska data v /home (pripadne jinych datovych oddilech pokud jsou) nebo pri snaze o obnoveni omylem smazanych a jeste nicim neprepsanych dat. Do jake miry je to pravda, ze sifrovana data jsou na poskozeni daleko nachylnejsi nez nesifrovana?
    Budu radsi kdyz to budu vedet vsechno jeste pred instalaci a podle toho se budu moct rozhodnout a spravne stanovit pomer soukromi vs spolehlivost pristupu, nez kdyz se do neceho pustim a pak vinou drobne HW nebo SW chyby nebo nekompatibility, coz se muze stat vzdycky, prijdu nenavratne o vsechna dukezita data.
    Moc dekuji za vase vysvetleni a nazory k tematu.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.