abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    5.6.2019 13:40 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tichý notebook na programování
    Z linku:
    Procesor    : i7-8700K       | Ryzen 7 2700X
    gaming skóre: 100            | 97.2
    app skóre   : 70.4           | 70
    jádra/vlákna: 6 / 12         | 8 / 16
    clock       : 3.7 / 4.7 GHz  | 3.7 / 4.3 GHz
    TDP         : 95W            | 105W
    cena        : $369.99        | $289.99
    
    Procák má o 2 jádra víc, ale jen o 10W víc. Takže Intel má 15.8W na jádro a AMD jen 13.1W na jádro (a pokud nelze porovnat oba výkony, tak proč s tím linkem argumentuješ v diskuzi o spotřebě). Počet vláken je u Intelu irelevantní, protože se u Intelu kvůli chybám nevyplatí mít HT zapnutý. U AMD nevím, spectre není tak kritický, ale i kdyby, tak je to pořád víc normálních jader. Maximální dosažitelný takt je u AMD nižší, ale zase pokud musí utáhnout víc jader než Intel tak se to dá pochopit. Ohledně ceny vidím AMD o 80 dolarů levnější při prakticky stejném skóre.

    Ohledně skóre: je otázka jak moc optimalizovaný jsou windowsy pro běh na ryzenu. Četl jsem, že pro ty vícečipové procesory má plánovač úloh ve windows problém s migrací procesů mezi čipy (efektivně problém migrace na NUMA). V linuxu nepředpokládám nějaký neřešitelný problém v nastavení plánovače. Ještě k tomu vícečipovému designu. To je právě geniální řešení technického problému výtěžnosti výrobního procesu. Poškozené čipy z wafferu jdou pořád zkombinovat ve vícečipovém designu a díky menší ploše čipu je vyšší šance, že bude čip funkční. CPU čip zároveň vůbec nezávisí na chybách v IO částech, protože ten má samostatný čip.

    A nyní k dalším datům z wikipedie:
    Procesor    : i7-8700K                    | Ryzen 7 2700X
    L1 cache    : 64 KiB / core               | 64 KiB L1i, 32 KiB L1d / core
    L2 cache    : 256 KiB / core              | 512 KiB / core
    L3 cache    : 12 MiB                      | 16 MiB
    PCIe linky  : 16 gen3 + DMI3 (~ x4 gen 3) | 24 gen4
    
    Velikost cache byla vždycky kritická, kromě jiného zabila ty Pentium III kompatibilní Via C3 procesory. Microblaze se kterým jsem si hrál na FPGA byl s malou L1 cache (a bez L2 cache) totálně retardovaný, stejně tak routerové čipsety založené na MIPSu a jen s malou L1 cache (třeba vocore2 subjektivně pomalejší než duron). V cache vede AMD (a navíc neleakuje časování kernel space cache miss/hit jako Intel).

    Co se týče konektivity, tak i zde totálně prohrává Intel. Hledal jsem po webu a fakt to vypadá, že PCIe konektivita procesoru s periferiema je méně než poloviční než AMD (= takže možná jen jeden SSD a jedna GPU u Intelu, u AMD jsou i jen podle počtu navíc 4 lajny a to nemluvím o tom, že mají dvojnásobný průtok díky novější generaci).
    Although desktop Coffee Lake processors use the same physical LGA 1151 socket as Skylake and Kaby Lake, the pinout is electrically incompatible with these older processors and motherboards.
    LOL a tak je to u Intelu skoro u každé generace. Dokud bude takhle prasit sockety, tak má u mě dost velké mínus. To u AMD už bude AM4 socket už 3. generaci a nejspíš ještě chvilku vydrží. A celkově co jsem zkoumal se u AMD nemění sockety nějak extra často (například když se změnila architektura u K8 a vymyslel se hypertransport, AM2 až AM3 byly dokonce částečně kompatibilní). U Intelu změnili jen na just kompatibilitu u P3 a to myslím dokonce 2x. U prvního P4 vydržel socket méně než rok. U 478 bylo snad 5 socketů: P3-M, P4, P4-M, core 1/2 socket M, core 2 socket P. Ještě bych pochopil ten skok na Core (i když kromě vyššího bus speed se žádné věci jako hypertransport nepřidávali, všechny CPU mají klasické FSB, P4-M - dothan má navíc stejný FSB jako core 1). Změna mezi socket M a socket P je podle mě jen uměle vytvořená (maximálně ve stylu: jsem línej routovat floorplan). Jo a vlastně ještě je socket P' pro core 2 quad, který má navíc pár pinů a prej jde provozovat jen v některých socket P deskách.

    Apropo offtopic: nenapadá někoho jak rychle zapájet piny u socketu 478? Jeden po druhým mikropájkou mě přijde, že nakonec budou jako podle plotu :-D.
    Pokud jde o tajemný proprietární firmware a záhadná zastaralá zařízení na procesoru, nemá AMD Intelu co vyčítat.
    To souhlas, celý x86 je dost odpad (zdravím MP :-D ).

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.