abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    10.6.2019 10:26 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pasivní PC
    V booksize formátu je problém pasivně uchladit *30* Wattů.

    Konstrukčně je problém, přivázat na pasivní chladič úplně všecko, co nenulově topí. A co se nepřiváže na vnější chladič, to se chladí nějak "dovnitř" do vzduchu a celá ta nepřivázaná střeva běží na vyšší teplotě, než je teplota té vnější žebrované obálky. Ono se to teplo nedá ven teleportovat - takže pokud není oběh nějakého chladícího média (= průvan) tak se prostě teplotní gradienty samovolně poskládají tak, že součástky uvnitř dosáhnou příslušně vyšší teploty, aby se i skrz stojatý vzduch relativně chladily o ten teplý vnější chladič.

    Ideální pasivní počítač je nějaký BayTrail+ ATOM SoC = jediné pouzdro. Sám "procesor + čipset v jednom" žere 5-10W a jeho VRM na plošáku má účinnost cca 95%, takže těch půl wattu tepla se už nějak rozuteče skrz plošák. A jsou výrobci, kteří s chladícími plochami zemí v plošáku umí dost dobře pracovat.

    Přestože mají výrobci pasivních počítačů už jenom jeden SoC k tepelnému přivázání, tak přesto nepoužívají tenkou vrstvu řidší pasty a lehké napružení, ale plácnou mezi SoC a chladič 0.5 - 1 mm šedé teplovodivé "žvejkačky" (Fuji Sarcon). Což dělá běžně 10-20*C teplotního spádu.

    Jsou dodnes k vidění konstrukce, kde je na vnější žebro přivázaná taky RAM, onboard síťovky, nějaké indukčnosti ve VRM apod. - přiléhají na schodovitě frézované tělo masivního chladiče, nebo na tvarovanou "vazební kostku", nebo je k plochému tělu chladiče přišroubováno hejno "tepelných distančních špalíků a sloupků" apod. A všude žvejkačka, protože srovnat výškové výrobní tolerance je problém. Menší problém na frézce, větší problém při osazování plošáku.

    Výkonná grafika znamená, že by na plošáku muselo být buď výkonné IGP v SoCu, ale to nebude nic moc našlapaného, nebo diskrétní grafika naletovaná ještě vedle procesoru a třeba čipsetu... Potíž je, že tyhle diskrétní grafické čipy mají pro potřeby výrobců průmyslových kompů jepičí produktovou životnost a nejistou dostupnost. A roste počet pouzder a letovaných spojů, takže problém to přivázat na chladič a problém to teplo vůbec rozptýlit. Osobně považuju za průser z hlediska životnosti diskrétní grafiku i v Notebooku. Kromě toho cokoli co žere, potřebuje jeden či více výkonných VRM pro další a další low-volt napájecí větve... prostě se to hodně rychle zkomplikuje. A další věc je, že konkrétně AMD zřejmě na low-power "průmyslovou" branži dlouhodobě kašle. Občas se nějaký taiwanský výrobce urve a nějaké to pasivní PC s malým AMD APU vydá, nebo historicky s "paticovou" MXM grafikou, ale jsou to exoti, asi se to moc neprodává, zatím co mi prošlo rukama bych spočítal na prstech jedné ruky a pravidelně s tím byl později problém.

    Přidávání karet do pasivních počítačů je obecně problém - opět hlavně proto, že se karta prakticky nemá o co chladit. Takže velké PCI karty se spotřebou cca 1-2W jsou snad ještě OK, pětiwattová přídavná quad-port síťovka už je wishful thinking. Třeba výkonnější MiniPCI-e wifina může mít taky problém, už při 1-2 Wattech ztrátového tepla.
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.