abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 594 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    10.6.2019 10:26 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pasivní PC
    V booksize formátu je problém pasivně uchladit *30* Wattů.

    Konstrukčně je problém, přivázat na pasivní chladič úplně všecko, co nenulově topí. A co se nepřiváže na vnější chladič, to se chladí nějak "dovnitř" do vzduchu a celá ta nepřivázaná střeva běží na vyšší teplotě, než je teplota té vnější žebrované obálky. Ono se to teplo nedá ven teleportovat - takže pokud není oběh nějakého chladícího média (= průvan) tak se prostě teplotní gradienty samovolně poskládají tak, že součástky uvnitř dosáhnou příslušně vyšší teploty, aby se i skrz stojatý vzduch relativně chladily o ten teplý vnější chladič.

    Ideální pasivní počítač je nějaký BayTrail+ ATOM SoC = jediné pouzdro. Sám "procesor + čipset v jednom" žere 5-10W a jeho VRM na plošáku má účinnost cca 95%, takže těch půl wattu tepla se už nějak rozuteče skrz plošák. A jsou výrobci, kteří s chladícími plochami zemí v plošáku umí dost dobře pracovat.

    Přestože mají výrobci pasivních počítačů už jenom jeden SoC k tepelnému přivázání, tak přesto nepoužívají tenkou vrstvu řidší pasty a lehké napružení, ale plácnou mezi SoC a chladič 0.5 - 1 mm šedé teplovodivé "žvejkačky" (Fuji Sarcon). Což dělá běžně 10-20*C teplotního spádu.

    Jsou dodnes k vidění konstrukce, kde je na vnější žebro přivázaná taky RAM, onboard síťovky, nějaké indukčnosti ve VRM apod. - přiléhají na schodovitě frézované tělo masivního chladiče, nebo na tvarovanou "vazební kostku", nebo je k plochému tělu chladiče přišroubováno hejno "tepelných distančních špalíků a sloupků" apod. A všude žvejkačka, protože srovnat výškové výrobní tolerance je problém. Menší problém na frézce, větší problém při osazování plošáku.

    Výkonná grafika znamená, že by na plošáku muselo být buď výkonné IGP v SoCu, ale to nebude nic moc našlapaného, nebo diskrétní grafika naletovaná ještě vedle procesoru a třeba čipsetu... Potíž je, že tyhle diskrétní grafické čipy mají pro potřeby výrobců průmyslových kompů jepičí produktovou životnost a nejistou dostupnost. A roste počet pouzder a letovaných spojů, takže problém to přivázat na chladič a problém to teplo vůbec rozptýlit. Osobně považuju za průser z hlediska životnosti diskrétní grafiku i v Notebooku. Kromě toho cokoli co žere, potřebuje jeden či více výkonných VRM pro další a další low-volt napájecí větve... prostě se to hodně rychle zkomplikuje. A další věc je, že konkrétně AMD zřejmě na low-power "průmyslovou" branži dlouhodobě kašle. Občas se nějaký taiwanský výrobce urve a nějaké to pasivní PC s malým AMD APU vydá, nebo historicky s "paticovou" MXM grafikou, ale jsou to exoti, asi se to moc neprodává, zatím co mi prošlo rukama bych spočítal na prstech jedné ruky a pravidelně s tím byl později problém.

    Přidávání karet do pasivních počítačů je obecně problém - opět hlavně proto, že se karta prakticky nemá o co chladit. Takže velké PCI karty se spotřebou cca 1-2W jsou snad ještě OK, pětiwattová přídavná quad-port síťovka už je wishful thinking. Třeba výkonnější MiniPCI-e wifina může mít taky problém, už při 1-2 Wattech ztrátového tepla.
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.