abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:33 | Zajímavý článek

    Sny o designu GNOME Shellu, článek s náhledy a videi, představuje dlouhodobou vizi týmu GNOME pro vylepšení uživatelského rozhraní GNOME Shellu. Zatímco nedávné verze přinášely spíše drobné úpravy, designéři nyní plánují zásadnější změny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 10.5 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu důležitých bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb. Nově vyžaduje podporu ECC (Elliptic Curve Cryptography) v libcrypto, včetně křivky NISTP521.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 10.6 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. S novými obrazy pro Orange Pi 4 Pro, Orange Pi Zero 3W a Odroid M1/M1S/M2. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Námořní drony používané elitními jednotkami britského královského námořnictva tajně posílaly údaje do Číny. Stroje vybavené čínskými komponenty měly být využívány pro vojenské operace na Blízkém východě. Kamery na dálkově řízených průzkumných člunech K3 Scout byly vybavené součástkami, které bez vědomí britského námořnictva odesílaly informace do spojeného zařízení v Číně. Britské námořní síly využívaly flotilu námořních dronů

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:33 | IT novinky

    Alza.cz nabízí herní AlzaPC s předinstalovaným Linuxem (YouTube), konkrétně s linuxovou distribucí Bazzite (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 04:55 | Nová verze

    Squeak (Wikipedie), open source implementace programovacího jazyka a prostředí Smalltalk, byl vydán ve verzi 6.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Bezpečnostní upozornění

    V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Zapscape aneb CVE-2026-64561. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala 6 let (od července 2020 do července 2026).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.8. 19:00 | IT novinky

    Počítačová hra Knytt napsaná v Multimedia Fusion 2 byla vydána před 20 lety. Při této příležitosti byl dnes představen moderní port (YouTube) této plošinovky na současné operační systémy pod názvem Knytt Classic. Je zdarma k dispozici na Steamu a GOG.com.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.8. 16:00 | IT novinky

    Americká technologická společnost Meta Platforms představila nový model umělé inteligence (AI) Muse Glimmer. Model je menší než přední modely AI od konkurence a má běžet přímo na počítačích uživatelů. Meta model zpřístupní jako open source, tedy otevřený software. Nový model je navržen tak, aby zvládal takzvané agentní úkoly na počítačích se spotřebitelskou grafickou kartou. Klade si tak za cíl uspokojit poptávku po systémech AI, které běží přímo na zařízeních uživatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    10.8. 12:11 | Pozvánky

    V pátek 28. srpna 2026 se v pražském Karlíně uskuteční již osmý Mobilní Hackday. Akce začne v 10:00 a potrvá až do večera. Setkání proběhne v prostorách SUSE Linux, s.r.o. na adrese Křižíkova 148/34, Praha 8 – Karlín. Nejbližší zastávkou je Křižíkova, kam se lze dostat tramvají i metrem. Na programu budou například novinky z posledních měsíců, možnosti, jak si zjednodušit práci s LLM/AI, a také nová linuxová distribuce BengalOS, včetně … více »

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (10%)
     (7%)
     (2%)
     (18%)
     (30%)
     (6%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (23%)
    Celkem 2369 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    4.7.2019 11:32 ok2zar | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Prace s SMS na LTE USB modemech Huawei
    Zkusim jeste jeden pribuzny dotaz. Shodou okolnosti se mi navratily dve zarizeni, ve kterych jede OpenWRT a ve kterych jsem se pred nekolika lety marne snazil jeden z E3372h-153 rozchodit a pak jsem to vzdal (u toho jednoho kusu jsem z nejakych dovodu, jez si jiz nepamatuji, na OpenWRT nezvitezil, ale Debian s nim makal). Na obou zarizenich jsem udelal upgrade na nejnovejsi verzi (18.06.02 tusim) a zkusil si s modemy jeste znovu pohrat (ten puvodni problematicky uz doma nemam). Spojeni mi jelo jak pres PPP, tak i pres MBIM (?) a jako dobry. Ale nahodou jsem zjistil, ze ten samy modem prodavany Vodafonem pod oznacenim K5160 jede na OpenWRT v jinem rezimu, nez na Debu, tedy ze vytvori ethX zarizeni, pres DHCP si lizne parametry na adrese modemu je dostupny web s managementem. To je presne ten rezim, ktery chci otestovat co do spolehlivosti pripojeni (ty duvody, co se tak pred lety extremne vsude resili, ze to zbytecne NATuje, fragmentuje na USB a podobne argumenty, tak presne ty jsou mi ukradeny).

    Kdysi jsem narazel na firmware, postupy a navody - pravda, vsechny se zabyvaly postupem downgrade, aby odstranili HiLink rezim. Ja u jednoho zarizeni potrebuji presny opak. Proto jsem se snazil hledat, ale dnes v noci jsem uz tak uspesny nebyl (velice pokrocila doba a vnimani snizene na minimum). Takze mam par dotazu na ty, co si to jeste pamatuji, nebo maji linky.
    • Jak jednoduse identifikovat firmware v modemu
    • Jak zjistit podporovane rezimy modemu
    • Je nekde ulita nebo postup na flashnuti?
    • Lze to flashnout/upgradovat v linuxu?
    • Lze flashnout modem prodavany (a "upraveny" operatrem) obecnym firmware
    • Vzpomene si jeste nekdo, jak se konfigurovaly vnitrni rezimy modemu? Tusim to bylo pres nejakou seriovou konzoli a dalo se navolit, zda to ma umet GPRS a UMTS nebo jen LTE a tak - modemy prodavane T-DEBILE totiz LTE "neumi" a jedou jen na UMTS a nikdy jinak
    A jelikoz usb_modeswitch mi vzdy funguval bez nutnosti se jej jakkoli dotknout, tak s nim nemam zadnou zkusenost a proto se chci zeptat, jak vybrat jiny rezim do ktereho se ma dane zarizeni prepnout. Ty modemy podporuji vice rezimu, ale ja bych chtel aby mi i Debian prepnul modem do rezimu "sitove karty".

    Diky za pripadne rady.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.